علت سفید شدن مو – 6 دلیل سفیدی زودرس موها

سفیدی زودرس مو

سفید شدن موها در سنین میان سالی و کهن سالی امری معمول و طبیعی است اما گاه دیده می شود که موی سر بسیاری از افراد در سنین کمتر از میان سالی اغاز به سفید شدن می کند و ان حالت شاداب و جوان خود را از دست می دهد. همین مورد می تواند موجب نگرانی عموم مردم شده و انها را به سمت دانستن دلیل این مسئله مهم بکشاند. با فولیمو همراه باشید تا در این مقاله علت سفید شدن مو سر را بررسی کنیم.

فولیمو را در آپارات دنبال کنید

علت سفید شدن مو

فولیکولهای مو دارای سلولهای رنگدانه ای به نام ملانین هستند. سلول های ملانین به موهای شما رنگ می دهند. با بالا رفتن سن کم کم فولیکول های مو رنگدانه های خود را از دست می دهند و مو ها یک به یک سفید می شوند. در واقع روند سفید شدن مو ی سر از سن 35 سالگی افاز می شود و علت علمی ان کاهش تولید ملانین است. متاسفانه عواملی وجود دارند که این روند را سرعت می بخشند و باعث سفیدی زودرس موی سر می شوند. بیایید انهارا با یکدیگر بررسی کنیم تا دلایل مختلف ان را ببیشتر بشناسیم.

سفیدی مو
سفید شدن مو ی سر معمولا ابتدا از کنار شقیقه ها آغاز می شود و کم کم به دیگر مناطق سر می رسد.
نیمی از مردم تا سن ۵۰ سالگی به سفیدی موی طبیعی حاصل از میان سالی دچار می شوند.

6 دلیل سفیدی مو سر

  • ژنتیک : ژنتیک اولین و مهمترین عامل سفید شدن زودرس مو سر است. اگر پدر , مادر و پدر بزرو مادربزرگ شما در گذشته به شکل زودرس به سفیدی مو دچار شده اند احتمال اینکهش ما نیز مانند انها زود تر از بقیه به سفیدی مو دچارشوید بسیار زیاد است.
  • استرس : امروزه معایب استرس بر کسی پوشیده نیست. استرس و اضطراب بر روی تمامی قسمت های بدن تاثیر منفی گذاشته و موی سر نیز این قائده مستثنا نیست. استرس بر روس سلول های سازنده ملانین نیز تاثیر گذاشته و روند ساخت ملانین را تحت تاثیر قرار می دهد.
  • بیماری هایی مثل کم کاری تیروئید , مشکلات هیپوفیز , بیماری های پیسی و از همه مهمتر بیماری های که تولید ویتامین های B12 و B6 را تحت تاثیر قرار می دهند.
  • کاهش تولید ملانین به خاطر کمبود پروتئین ها و مواد مغذی در بدن.
  • به هم خوردن تعادل هورمون ها در بدن!
  • چاقی بیش از حد , کمبود ویتامین D و الودگی هوا از دیگر مواردی هستند که بر روی تولید ملانین تاثیر می گذارند. ویتامین D نقش مهمی در بدن انسان دارد. این ویتامین به بدن انرژی می دهد، به علاوه به ملانین ها نیز کمک می کند.
  • سیگار کشیدن! مطالعات اخیر محققین پوست و مو نشان داده است که سیگار کشیدن و استعمال دخانیات علاوه بر تاثیر بروی ریزش مو بر روی سفیدی زودرس مو ها تاثیر می گذارد. در واقع سموم موجود در سیگار می توانند به فولیکول های مو آسیب برسانند و باعث سفید شدن زودرس موها می شود.
سموم موجود در سیگار می توانند به فولیکول های مو آسیب برسانند و باعث سفید شدن زودرس موها می شود.

نکته : خوشبختانه اگر مشکل تیروئید باعث ایجاد سفیدی موی شما شده باشد، ممکن است پس از هورمون درمانی دوباره رنگدانه ها بازگردند و مو ها به رنگ طبیعی خود دربیایند. دریافت و مصرف قرص ویتامین B-12 برای رفع مشکل سفیدی مو نیز ممکن است سلامت فولیکول های مو را بهبود بخشد و رنگ طبیعی و اصلی موی سر شما را برگرداند.اما متاسفانه اگر دلیل سفیدی موی شما کشیدن سیگار و یا استرس شدید باشد، هیچ مدرکی مبنی بر بازگشت رنگدانه های موی شما پس از کاهش استرس و با حتی پس از ترک سیگار وجود ندارد!. پس سعی کنید تا جایی که می توانید این دو مورد اسیب زا را از خود دور کنید تا موهایی شاداب و سالم داشته باشید.

سفیدی مو
با بالا رفتن سن کم کم فولیکول های مو رنگدانه های خود را از دست می دهند و مو ها یک به یک سفید می شوند.

سفیدی مو از کجا آغاز می شود؟

سفید شدن مو ی سر معمولا ابتدا از کنار شقیقه ها آغاز می شود و کم کم به دیگر مناطق سر می رسد. نیمی از مردم تا سن ۵۰ سالگی به سفیدی موی طبیعی حاصل از میان سالی دچار می شوند. لازم به ذکر است که بعضی از نقاط بدن دیر تر از موی سر سفید می شوند. به عنوان مثال موی بدن و صورت معمولاً دیرتر سفید می شود. موهای روی سینه در آقایان، موهای زیر بغل و موهای ناحیه تناسلی کم تر سفید می گردند.

در پایان باید بگویم سفید شدن مو ها امری اجتناب ناپذیر است و دیر یا زود گیسوان همه ی ما را در بر خواهد گرفت اما چه خوب است که اگر به زیبایی خود اهمیت می دهید دلایل بالا را با دقت بررسی کرده و از عوامل اسیب زا دوری کنید تا زمان سفید شدن موهای خود را تا حد ممکن به تعویق بندازید و از زیبایی موهایتان لذت ببرید.

نکته : رنگ کردن مو ها یکی از اخرین راه هایی است که به کسانی که دچار سفیدی موی سر هستند و سن ها از میان سالی عبور کرده پیشنهاد می شود. سعی کنید رنگ موی خود را از معتبر ترین برند های موجود در بازار تهیه کنید و نسبت به کیفیت رنگ مو حساسیت لازم را داشه باشید چرا که رنگ موهای نا مرغوب و ارزان قیمت که معمولا کیفیت مناسبی ندارند می توانند به موهای شما اسیب جدی وارد کرده و مشکلات جدیدی را برای موی سرتان به وجود بیاورند.

فولیمو را در اینستاگرام دنبال کنید:

فهرست مطالب

Share on email
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *