پیری مو – بررسی علت ، علائم و درمان پیری زودرس مو

علت و درمان پیری مو

علت و علائم پیری زودرس مو سر چیست؟ چطور باید پیری زودرس مو را درمان کرد؟ با فولیمو همراه باشید تا در این مقاله جامع پیر شدن مو را بررسی کنیم.

پیری زودرس مو چیست؟

پیری مو یک فرآیند پیچیده است که شامل مکانیسم های مختلف ژنتیکی، هورمونی و محیطی می شود. پوست سر و مو به دلیل عوامل محیطی در معرض پیری ذاتی و یا پیری بیرونی قرار دارند. تغییر رنگ مو یک ویژگی طبیعی مربوط به سن است که با کاهش ملانوسیت ها آشکار می شود. آلوپسی پیری را می توان از ریزش موی الگویی که با نازک شدن عمومی و کاهش موهای پوست سر خود را نشان میدهد تمایز داد.

پیری تنها مربوط به پوست نمی شود!

مو نیز مانند پوست دچار تغییرات شده و پیر میگردد. پیری مو بسته به عوامل زیادی مانند چگونگی تمیزکردن و نظافت آن، هوازدگی، قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش (UV) ، رنگ کردن مو، آلوپسی آندروژنتیک و سایر نازک شدن های مربوط به سن، دچار تغییرات و پیری می شود.

در مطالعه پیر شدن مو چالش های زیادی وجود دارد که نیاز به بررسی تخصصی دارد. مثل اینکه چرا موها با افزایش سن نازک تر می شوند؟ آیا فولیکول های مو از طول عمر خاصی برخوردار هستند؟ آیا روند پیری بر طول عمر فولیکولهای جدید تأثیرگذار است؟ مطالعه و شناخت پیچیدگی ها و فرایندهای “پیری” به نتیجه دهی مطلوب روش های درمانی برای مقابله با پیری و ریزش مو کمک می کند.

موی سفید در پیری
از زمان های بسیار قدیم مو به عنوان شاخصی از زیبایی انسان مطرح بوده است. تمرکز بر روی پوست سر و مراقبت از مو تاکید زیادی بر این واقعیت دارد که جمعیت به سرعت در حال پیرشدن می باشد.

میانگین امید به زندگی در کشورهای توسعه یافته از حدود 67.2 در سال 2010 به حدود 71 در سال 2016 افزایش یافته است . این موضوع بیشتر در مورد زنان نسبت به مردان صدق میکند و نشان میدهد که این گروه سریعترین بخش در حال رشد جمعیت هستند.

و آنچه به نظر می رسد این است که این وضعیت بیشتر در زنان دارای عزت نفس پایین مشهود می باشد و تولیدکنندگان محصولات مراقبت از مو و پوست را مجبور کرده است تا با تولید محصولات مراقبتی بیشتر در این زمینه، این تخریب ها و ضررها را تا حد زیادی پنهان و قابل کنترل گردانند و باعث افزایش رضایت سالمندان گردند.

علائم پیرشدن مو

برا ی درمان پیری زودرس مو ابتدا باید علت پیری مو را بدانید. مطالعه پیر شدن مو را می توان به دو مؤلفه اصلی پیری ذاتی یا فیزیولوژیک و پیری بیرونی یا زودرس تقسیم کرد که به طور مفصل به شرح آنها می پردازیم:

الف: پیری ذاتی یا فیزیولوژیکی: در این مورد وضعیت فولیکول مو از نظر تغییرات بیوشیمیایی، مولکولی و میکروسکوپی بررسی می گردد. توجه به مکانیسم های ژنتیکی و اپی ژنتیکی به همراه تغییرات درون فردی از عوامل ذاتی پیری مو می باشد.

پیری فولیکول مو در این مورد با کم شدن عملکرد ملانوسیت یا خاکستری شدن مو و یا کاهش تولید مو در آلوپسی پیری و آلوپسی آندروژنتیک اتفاق می افتد.

1.تغییر رنگ مو

رنگ مو یک پدیده مرتبط با سن و از عوامل فیزیولوژیکی میباشد که تغییر آن میتواند نشانه ای از پیری مو باشد. صفت رنگ مو در همه افراد با درجات مختلفی وجود دارد و با پیری مطابقت دارد.

ریزش مو اقایان
در تحقیقات نشان داده شده است که تا سن 50 سالگی، نیمی از افراد،50 درصد موهایشان خاکستری میشود. این تغییر رنگ صرف نظر از جنس و رنگ مو می باشد.

در مردان، خاکستری شدن موها ابتدا محدوده اطراف مو را دربرگرفته و به تدریج ادامه پیدا میکند و در خانم ها نیز خاکستری شدن موها معمولاً در اطراف محیط خط مو شروع شده و به تدریج بالای موها، طرفین و پشت سر را در بر میگیرد. باید دانست که در تعیین رنگ مو، ژنتیک هر فرد نقش مهمی دارد. به همین دلیل خاکستری شدن مو از 20 سالگی در قفقازی ها و از 30 سالگی در آفریقایی ها رخ می دهد .

رنگدانه ای که مسئول وجود یا عدم وجود رنگ مو می باشد ترکیبی پروتئینی به نام ملانین می باشد. ملانوسیت ها اندامک های سیتوپلاسمی به نام ملانوزوم ها را تولید می کنند که در آن ملانین مو از طریق یک مسیر بیوشیمیایی تشکیل می شود. بر حسب غلظت ملانین، موها به رنگهای سفید، بلوند، قهوه ای و سیاه دیده میشوند. نتایج بیانگر این مهم است که موهای خاکستری دچار کاهش ملانوسیت های فعال در فولیکول مو می شود. از طرفی کاهش ملانین به دلیل کاهش آنزیمی به اسم کاتلاز می باشد. این آنزیم جلوی تشکیل هیدروژن پراکسید در بدن را می گیرد. وقتی مقدار این آنزیم در بدن کم میشود، هیدروژن پراکسید افزایش یافته و منجر به سرکوب ملانین و در نتیجه سفید شدن مو می گردد. سنی که معمولاً هیدروژن پراکسید در موهای شما تجمع می‌یابد نیز بستگی به ژنتیک هر فرد دارد.

سفیدی مو
اگرچه هنوز به طور قطع ثابت نشده است که خاکستری شدن مو به دلیل از بین رفتن رنگدانه ها در ساقه مو می باشد، اما می توان تا حدودی به این موضوع استناد کرد که این کار می تواند ریشه ای کاملا سلولی یا مولکولی داشته باشد.

2.آلوپسی پیری

آلوپسی پیری گونه ای از مشکلات مربوط به مو می باشد که خود را به صورت نازک شدن موها نشان داده و ارتباط زیادی با سن و پیر شدن زودرس مو دارد. یکی از ویژگی های اصلی این آلوپسی کاهش موهای پوست سر همانند الگوی ریزش موی PHL  (Pattern Hair Loss) می باشد که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

آلوپسی پیری به طور معمول در سنین 50 تا 80 سال در همه افراد بدون هیچگونه سابقه بیماری زمینه ای پوست سر و سابقه قبلی ریزش مو ایجاد میشود و می توان آن را از انواع PHL  در نظر گرفت. البته ناگفته نماند که تمایز بین PHL و نازک شدن موی مربوط به سن پیچیده است.

همانطور که میدانید فاز آناژن، مرحله رشد فعال مو می باشد و مو در این مرحله رشد کرده و از پوست سر خارج میگردد. با افزایش سن، نسبت زمان فاز آناژن به تلوژن در موها کاهش یافته و موهای کمتری رشد میکنند و آلوپسی پیری رخ می دهد. همچنین در این آلوپسی وجود شکستگی فولیکول ها و نازک شدن آنها نیز تا حدودی قابل مشاهده می باشد که تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

هورمون ها نیز از دیگر موارد تاثیر گذار در این آلوپسی می باشند که می توان به پایین آمدن سطح آندروژن به عنوان یک عامل موثر، اشاره کرد. همچنین کاهش سطح استروژن در دوران یائسگی که در خانم های مسن اتفاق می افتد می تواند به این ریزش مو کمک کند.

الگوی ریزش مو (PHL) و انواع ان

الگوهای خاصی از ریزش مو در هر دو گروه آقایان و خانم ها اتفاق می افتد. الگوی ریزش مو در آقایان (PHL) از دوران نوجوانی یا اوایل دهه 20 سالگی عمر آغاز می شود و 50 درصد مردان را تا 50 سالگی و 70 درصد از آنها را در اواخر طول دوران زندگی تحت تأثیر قرار می دهد.

در مردانی که دچار این نوع ریزش میگردند در ابتدا خط رویش مو در قسمت جلو و ناحیه گیجگاه شروع به عقب رفتن می کند و گاهی اوقات نیز موهای ناحیه پشت و بالای سر نیز می ریزند. در موارد شدید تر، عقب نشینی خط رویش مو کامل گردیده و به ناحیه پشت و بالای سر می پیوندد و طاسی اتفاق می افتد.

زنان مبتلا به ریزش مو با الگوی زنانه(FPHL)  تا سنین 40 سالگی و کمی بعد از آن متوجه علامت خاصی بر روی موهای سطح سر خود نمی شوند. در این الگو، تارهای مو ضعیف و شکننده شده و ریزش مو به صورت نازک شدن عمومی موهای کل کف سر نمایان می شود. آنچه در الگوی ریزش موی خانم ها مشخص می باشد این است که خط رویش مو در آنها دست نخورده باقی می ماند و عقب نمی رود.

تحقیقات انجام شده نشانگر این می باشد که بخشی از ترکیب هورمون های مردانه(دی هیدروتستسترون DHT)، آنزیم ها (آنزیم کاهنده آلفا-5) و گیرنده های هورمونی در فولیکول ها (گیرنده آندروژنی) نقش مهمی در پاتوفیزیولوژی PHL دارند. در ادامه به طور مفصل تر به بررسی این دلایل می پردازیم:

پیر شدن موی سر
در حقیقت واقعیت این است که هیچ کس با افزایش سن زیباتر و سالم تر نمی شود و این موضوع بیشتر در مورد وضعیت موها مشهود است که کم کم تبدیل به خاکستری، سفید و کم پشت شدن می شود.

دی هیدروتستوسترون DHT

الگوی طاسی مردانه متاثر از هورمون دی هیدروتستوسترون که یکی از مشتقات هورمون تستوسترون می باشد، رخ می دهد. تستوسترون یک ترکیب نسبتاً غیرفعال است و به کمک آنزیم کاهنده ی آلفا-5 به دی هیدروتستوسترون تبدیل می شود.

دی هیدروتستوسترون قوی تر از هورمون تستوسترون می باشد و توانایی زیادی در جهت اتصال به گیرنده های آندروژن در فولیکول مو را دارد، در صورتی که تستوسترون اصلا توانایی برای انجام این کار را ندارد.

اتصال DHT به گیرنده های آندروژن فولیکول مو منجر به کوچک شدن پیاز مو شده و باعث می شود که موها به ‌اندازه کافی رشد نکرده و کوتاه و نازک شوند. همچنین فولیکول هایی که آسیب دیده اند دیگر توسط فولیکول های جدید جایگزین نمی شوند پس رشد مو رفته رفته متوقف شده و قابلیت رویش مجدد خود را از دست می دهد به همین علت است که الگوی طاسی مردانه کند و تدریجی رخ می دهد.

آنچه در این مورد مهم می باشد این است که مقدار تستوسترون یا DHT موجب طاسی نمی‌شود، بلکه این حساسیت‌های موی فرد است که باعث افزایش این حالت میگردد پس اگر گیرنده های آندروژن فولیکول های فرد حساس باشند، آنها به‌راحتی حتی با مقادیر کمی از DHT تحت تأثیر قرار گرفته و باعث ریزش مو می‌شوند.

آنزیم ها (آنزیم کاهنده آلفا-5):

آنزیم کاهنده آلفا-5 ردوکتاز (5AR_)، آنزیمی است که تستوسترون را به قوی ترین نوع خود یعنی دی هیدروتستوسترون تبدیل می کند. این هورمون به گیرنده های آندروژن در فولیکول ها متصل می شود.

فعالیت آنزیم کاهنده آلفا-5 در نواحی طاس سر بیشتر است که باعث وجود تراکم بیشتر دی هیدروتستوسترون نسبت به تستوسترون در آن ناحیه و به همان نسبت باعث افزایش ریزش مو خواهد شد.

گیرنده های هورمونی(آندروژنی):

هورمون هایی که در سازوکار ریزش مو دخیل هستند، هورمون های مردانه یا آندروژن نام دارند که یکی دیگر از علت های پیری مو هستند. موهای ناحیه سر در انسان با وجودیکه رشد غیر وابسته به این هورمون ها را دارند، امّا دارای گیرنده خاص هورمونهای جنسی به نام گیرنده آندروژن می‌باشند که باعث میشود بدن پاسخ مناسبی به دی هیدروتستسترون داده و فعالیت فولیکول های مو بیشتر گردد.

گیرنده های آندروژنی از طریق تعدادی از سازوکارهای زیستی کار خود را انجام می دهند و به شیوه های مختلفی بر یک نوع سلول تاثیر می گذارند.

تعداد گیرنده های آندروژنی و حساسیت آنها نقش مهمی در ریزش مو دارد. زمانی که تعداد گیرنده های آندروژن در فولیکول های مجزا در افرادی که مستعد ریزش مو هستند بیشتر باشد، باعث می شود که با وجود مقدار یکسانی از هورمون های آندروژن در برخی افراد تاثیرات بیشتری مشاهده گردد. همچنین حساسیت گیرنده ها در افراد مبتلا به ریزش مو بیشتر است و نتیجتاً با وجود یکسان بودن تعداد گیرنده ها، اثرگذاری آندروژن ها در برخی افراد بیشتر می شود.

دی هیدروتستوسترون به گیرنده های آندروژنی فولیکول های حساس پوست سر متصل می شود و باعث فعال سازی ژن هایی شود که فولیکول های بزرگ تر را به فولیکول های کوچک تبدیل می کند. در نتیجه موهای ریزتری در چرخه های مو تولید می شود.

در مردان بخش‌های جلو، اطراف و مرکز سر دارای گیرنده آندروژنی هستند امّا در زنان تمام موهای ناحیه سر دارای این نوع گیرنده می‌باشند. به همین دلیل در مردان اول ناحیه جلوی سر دچار کاهش مو می شود و بعد ناحیه مرکزی و سپس این دو ناحیه بهم می‌رسند.

الگوی ریزش مو
:طبقه بندی اوگاتا از ریزش موهای الگوی مردانه

ب: پیری بیرونی یا زودرس یکی از علت های پیری مو است: هر عاملی که در خارج از پوست سر اتفاق افتاده و تاثیر خود را بر مو بگذارد باعث پیری بیرونی یا هوازدگی مو (wethering) می شود. عوامل محیطی زیادی از جمله اشعه ماوراء بنفش، رطوبت، باد، نور آفتاب، آلودگی هوا، آب باران و دریا یا کلر موجود در آب استخرهای شنا، روش های اشتباه شستشوی سر، مواد شیمیایی موجود در محصولات آرایشی مو، اصطکاک، حرارت حاصل از سشوار، سیگار کشیدن و… تأثیر منفی بر بافت و رشد ساقه مو گذاشته و باعث هوازدگی آن می شود.

همانطور که میدانید ساقه مو از سه لایه مختلف تشکیل می شود: مدولا (عمیق ترین لایه مو)، کورتکس (لایه میانی مو)، کوتیکول (لایه بیرونی مو). قشرمو و کوتیکول در کنار هم به عنوان یک سد محافظ مکانیکی عمل می کنند و به استحکام فیبر مو کمک می کنند.

کوتیکول لایه محافظ و پوسته‌ای از جنس کوتین و فاقد ساختمان سلولی است که از مقیاسهای ریز و درشتی که مانند کاشی های روی یک سقف در کنار هم قرار دارند، پوشیده شده است. وقتی که موی جدیدی از کف سر خارج می شود کوتیکول آن شامل 10 لایه از فلس های بلند خواهد بود. این لایه ها بسیار نازکند و تنها 3 الی 4 میکرومتر ضخامت دارند. شکل گیری این چنین لایه هایی 6 سال یا بیشتر به طول می انجامد.

 خواص اصطحکاکی کوتیکول نقش اساسی در تعیین نرمی و لطافت مو دارد. هنگامی که مقیاس های کوتیکول صاف هستند،  به دلیل داشتن سطح نوری اپتیکال(optical) ، نور تابیده شده بر موی سر منعکس می شود و مو سالم و براق به نظر می رسد. در حقیقت ساختمان کوتیکول، تعیین کننده درخشندگی مو می باشد و آسیب هایی که به آن وارد میشود باعث در معرض هوا قرار گرفتن مو و در نتیجه کاهش درخشندگی مو خواهد شد.

تخریب پیشرونده لایه های کوتیکول باعث شکستگی و نازک شدن کورتکس و پارگی اتفاقی مو می شود و باعث میشود که همزمان با رشد مو لایه های کوتیکول به تدریج و به آرامی دچار سائیدگی شوند. این ساییدگی در مو های بلند به مراتب قابل ملاحظه تر از مو های کوتاه خواهد بود.

پیر شدن مو بر اثر رنگ
A) مو طبیعی؛ B) موهای آسیب دیده حاصل از هوازدگی.

 بروز ساییدگی و هوازدگی در مو، آن را نسبت به آسیب های شیمیایی حاصل از شامپو کردن، فر کردن، بی رنگ (bleaching) یا رنگ کردن، حساس تر و مستعدتر می کند.

شستشوی مو

یکی دیگر از علت های پیری زودرس مو شستشوی بیش از حد موی سر می باشد که باعث میشود تا موها بیشتر مستعد اصطکاک شده و نرمی خود را از دست بدهند. شامپو زدن روزانه، لایه سبوم را که وظیفه محافظت از مو را دارد از بین برده و باعث خشک شدن ساقه مو می شود. سبوم یک نوع چربی طبیعی می باشد که نگهداری موها را آسان‌تر کرده و وقتی میزان مناسبی از آن روی موها باشد موها درخشان می‌شوند. ناگفته نماند که سبوم بیش ‌از حد نیز باعث چرب‌شدن مو و آسیب به آن می‌شود. پس برای تمیز شدن موها نیازی نیست که حتما هر روز موها شسته و سبوم آن از بین برود. شستشوی یک‌ روز در میان یا هفته‌ای دو بار موها میتواند موهای سالم تر‌ی را برای فرد به ارمغان بیاورد. همچنین استفاده از شامپوهای ملایم و بدون سولفات و شامپوهای گیاهی و یا شامپو بچه نیز می تواند مفید باشد.

استفاده از مواد شیمیایی

استفاده از مواد شیمیایی برای رنگ کردن مو خود یک علت پیری مو است و باعث می شود کوتیکول بزرگ و نرم شده و در برابر سایش مکانیکی آسیب پذیرتر شود. محصولات روشن کننده مو حاوی پراکسید هیدروژن یا پرسولفات هیدروژن هستند که باعث سفیدتر کردن ملانین موجود در قشر مو و اکسیداسیون غیر قابل برگشت پیوندهای دی سولفید کراتین شده و فیبر را تضعیف می کنند. پراکسید در موهای فرد نفوذ کرده و رنگدانه های طبیعی را از بین می برد.

همچنین موادی مانند تیوگلیکول آمونیوم، هیدروکسید سدیم و گوانیدین هیدروکسید که برای صاف کردن و اصطلاحا کراتینه کردن مو استفاده میشوند بسیار قلیایی هستند و باعث شکسته شدن اتصالات متقاطع دی سولفید در داخل کراتین شده و موجبات تورم و نرمی فیبر مو را ایجاد می نماید. این روش یک روش کاملا تهاجمی می باشد که باعث خشک شدن شدید مو شده و ممکن است که موهای نازک و ضعیف در برابر چنین درمانی مقاومت نکنند.

روغن زدن به مو قبل از شامپو زدن، ساقه مو را روان می کند و باعث می شود موها راحت تر شانه شده و در نتیجه روند شستشو و خشک شدن آن ها دیرتر و کمتر در معرض آسیب قرار گیرد. با این حال، تری گلیسیرید موجود در این روغن ها می تواند به اسیدهای چرب آزاد شود که خود باعث ایجاد التهاب در فولیکول مو و آسیب به آن می شود.

تغییرات آب و هوا بر موها معمولاً در مردان (به جز در افرادی که موهای خود را بلند نگه داشته اند) اتفاق نمی افتد، زیرا مرتباً موهای خود را کوتاه می کنند.

روش های خشک کردن مو

خشکی یا از دست رفتن رطوبت مو نیز یکی از عوامل دیگری می باشد که باعث هوازدگی مو و پیر شدن مو می شود. استفاده از دستگاه سشوار و فرمو با ایجاد اختلال موقت در پیوند هیدروژنی قشرمو باعث آسیب جدی به آن میشود. خشکی مو باعث میشود تعداد باندهای هیدروژنی مو کاهش یافته و حالت پذیری مو از بین برود. زمانی که مو رطوبت کافی داشته باشد باندهای هیدروژنی مو بازسازی شده و قابلیت ضدآبی کوتیکول افزایش می یابد. در چنین حالتی مقدار الکتریسیته ساکن بر روی مو و مقاومت آن در برابر شانه زدن تعیین می گردد. در تحقیقی دیده شده است که درصد خشکی مو و کاهش نرمی و لطافت مو از ریشه به نوک مو افزایش می یابد. همچنین قابل ذکر است که قدرت کورتکس در بازیافت رطوبت از دست رفته، عاملی است که به واسطه آن، سرعت بروز و ایجاد هوازدگی طبیعی در مو کند می شود.

برای کاهش اثرات پدیده هوازدگی بر روی خواص سطحی مو از جمله زبری سطح و افزایش مقاومت در برابر شانه زدن باید از شامپوهای حالت دهنده ،کرم و یا حالت دهنده های مناسب استفاده کرد.

شکل زیر شکستگی گسترده ساقه مو و حباب های ایجاد شده در مو را نشان می دهد که به دلیل رطوبت و دمای بالای دستگاه های خشک کننده در ساقه مو ایجاد شده است.

پیری ریشه مو
تصویر میکروسکوپی الکترونی از پیاز مو

اشعه ماوراء بنفش

موهایی که در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید قرار دارند، خشک تر، شکننده تر و سفت تر از موهای بدون مواجه بوده و از ظرفیت جذب آب کمتری برخوردار هستند. وقتی نور خورشید بر ساختار مو می تابد، پلی دی سولفید در ساختار مو شکسته شده و پیوندهای متقابل داخل و بین مولکولی به عنوان نتیجه واکنش گروه های کربونیل با گروه های آمینه پروتئین شکل گرفته و در نتیجه باعث کاهش یکپارچگی ساختاری می شوند. همچنین این واکنشها منجر به از بین رفتن تمایز ساختاری و افزایش شکنندگی در سطح مو می شوند.

تغییرات فوتوشیمیایی کوتیکول و قشر مو بعد از تابش اشعه ماوراء بنفش بیشتر دیده میشود. همچنین اسیدهای آمینه کوتیکول به میزان بیشتری از اسیدهای آمینه قشر تغییر می یابد زیرا لایه های بیرونی فیبر، شدت بیشتری از تابش نور خورشید را دریافت می کنند.

همانطور که میدانید نور خورشید از اشعه های مختلفی تشکیل شده است که تاثیرات متفاوتی بر پوست و پیری مو ی ما می گذارند. اشعهUVA قدرت نفوذ بالایی داشته و عمیقاً به درون قشر نفوذ می کند. از طرف دیگر، آسیب های شدید مورفولوژیکی ناشی از  UVB، به دلیل محدودیت در عمق نفوذ آن می باشد.

صرف نظر از نوع مو، اشعه UVB عامل اساسی برای از بین رفتن پروتئین مو و تابش UVA یکی از دلایل اصلی تغییر رنگ مو می باشد.

شکل4- تصاویر میکروسکوپ الکترونی از موهای تصویربرداری شده

سیگار و ریزش مو

سیگار کشیدن

برای درمان پیری زودرس مو و جلوگیری از پیری مو ، باید سیگار کشیدن را رها کنید. یکی از علت های دیگر ریزش و هوازدگی مو و شاید اصلی ترین علت، سیگار کشیدن می باشد. دود سیگار اثرات مخربی بر ریزش مو دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. سموم موجود در دود سیگار باعث آسیب به فولیکول مو شده و DNA آن را تخریب می کند.
  2. بر عروق پاپیای مو تاثیر گذاشته و باعث نازک شدن و آسیب به ساقه مو می شود.
  3. چرخه رشد مو را از طریق از بین بردن پروتئین های فولیکول مو متوقف می سازد.
  4. از طریق آزادسازی سیتوکین های پیش التهابی و تاثیر بر روی رادیکال های آزاد اکسیژن مو باعث آسیب رسیدن و التهاب ناحیه اطراف فولیکول مو می شود.
  5. بر مویرگ های ریز تغذیه کننده فولیکول مو تاثیر منفی گذاشته و باعث کاهش جذب ویتامین ها و مواد مغذی توسط مو می شود.
  6. بر فعالیت آنزیمی هورمونی که با کاهش استروژن (هایپواستروژن) مرتبط است، تاثیرگذار بوده و باعث عدم تعادل آنزیمی موثر در بازسازی بافت مو و تأثیر بر روند سیکل رشد مو می شود.

پس از بررسی علت پیری مو و دلیل پیر شدن مو باید بگوییم که برای درمان پیری زودرس مو بهترین راه دوری از علت های پیری زودرس مو می باشد. باید به سلامت موهایتان اهمیت بیشتری بدهید تا هم موهایی زیباتر داشته باشید و هم پیر شدن مو را به تاخیر بیندازید.

فهرست مطالب

Share on email
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *