بهترین مکمل بدنسازی چیست؟ معرفی مکمل های بدنسازی بدون ضرر برای مو

مکمل های بدنسازی

سرفصل های مقاله

بهترین مکمل بدنسازی چیست؟ معرفی مکمل های بدنسازی بدون ضرر برای مو

مکمل های بدنسازی با توجه به مواد تشکیل دهنده ای که دارند دارای انواع متفاوت و گسترده ای هستند. درست است که این مکمل ها تقویتی هستند و در راستای عضله سازی و تقویت عضلات استفاده می شود اما ممکن است مصرف این مکمل ها دارای عوارضی باشد که وابسته به نوع سیستم ایمنی فرد ورزشکار درگیر این عوارض گردد. یکی از این عوارض که رایج تر از دیگر عوارض است، ریزش مو پس از مصرف مکمل های ورزشی‌ست.

با توجه به اینکه ریزش مو از عوارض برخی از مکمل های ورزشی است، آیا نسبت به استفاده از مکمل های بدنسازی دو به شک هستید و به دنبال مکمل های سالم و بی خطر می گردید؟ سوال بعدی که در ذهن یک ورزشکار که به دلیل رژیم های غذایی که برای فرم گرفتن و بدنسازی باید رعایت شود، این است که: بهترین و بی ضرر ترین مکمل های بدنسازی بازار کدام هستند؟ آیا مصرف مکمل های بدنسازی باعث ریزش مو سر می شود؟ پس با فولیمو تا انتهای این مقاله همراه باشید تا به معرفی چند مکمل بی خطر و مناسب برای سلامت موهایتان بپردازیم.

علت اصلی ریزش مو بدنسازان چیست؟

شاید فکر کنید که ورزش سنگین، استفاده از پودرهای پروتئین و یا دمبل های سنگین علت ریزش مو در بدنسازان باشد. اما کاملا اشتباه است. علت اصلی ریزش مو ژنتیک، استفاده نادرست از مکمل ها بدون مشورت با مربی بدنسازی یا پزشک، همچنین استفاده بیش از حد مکمل های حاوی ویتامین A و استروئید آنابولیک در بدنسازان است.

بدنسازان پس از شروع تمرین به مدت 60 دقیقه، میزان تستوسترون به حداکثر خود میرسد که میتواند به فولیکول های مو آسیب برساند. بدن در برابر این اتفاق واکنش نشان داده و تستوسترون را به دی تستوسترون یا DHT تبدیل میکند که برای فولیکول های مو مضر هستند و سبب ریزش مو میشوند. لازم به ذکر است که این اتفاق برای مردانی که ریزش موی ژنتیکی دارند بیشتر اتفاق می افتد.

خوب است مطالعه کنید: کاشت مو

آیا استفاده از مکمل های بدنسازی باعث ریزش مو می شود؟

هورمون دی هیدروتستوسترون (افزایش هورمون تستوسترون در بدن را DHT می گویند) یکی از اصلی ترین عوامل ریزش مو در مردان است که پس از بلوغ جنسی باعث آغاز ریزش موی آن ها می شود. هر چقدر میزان ترشح این هورمون بیشتر باشد، تاثیر آن بر روی ریزش موی سر مردان نیز بیشتر خواهد بود. عوامل زیادی بر روی افزایش میزان این هورمون تاثیر دارند که استفاده از مکمل های بدنسازی یکی از آن هاست. مصرف این مکمل ها در مردانی که مستعد ریزش موی هورمونی هستند، نتیجه ای جز ریزش موی شدید نخواهد داشت . برای آشنایی با دلایل ریزش مو در مردان می توانید به این لینک مراجعه کنید.

 

معرفی بهترین مکمل های بدنسازی برای مو

ریزش مو شایع ترین عارضه ای است که برای استفاده از مکمل های بدنسازی نام برده می شود. در ادامه قصد بررسی بهترین مکمل های بدنسازی را داریم که کمترین میزان تاثیر را بر روی موهای شما می گذارند و شما می توانید با خیال راحت تری از آنها استفاده کنید.

 

مکمل پروتئین وی

مکمل پروتئین وی

این مکمل پروتئینی همان پروتئین موجود در آب پنیر، پروتئینی که در داخل آب روی ماست قرار دارد و می توان اینگونه گفت که پروتئین استخراج شده از شیر است. انواع آمینواسید ها در این محصول وجود دارد و ورزشکاران حرفه ای و ورزشکاران نیمه حرفه ای از پروتئین وی ایزوله استفاده می کنند. این مکمل بدنسازی با عث افزایش حجم عضلات و کاهش وزن از طریق کاهش و ازبین بردن چربی های اضافی بدن می شود. همچنین خواض ضدسرطانی نیز دارد و مشکلات قلبی را نیز تا حد زیادی بهبود می بخشد. پروتئین وی بدون هیچگونه ترکیبات اضافی از مشتقات شیر است که این موضوع نشان می دهد که به نسبت دیگر مکمل های پروتئینی که برای ورزشکاران وجود دارد، درصد ایجاد ریزش مو در این محصول به شدت کمتر از دیگر مکمل های بدنسازی بوده و می توان به عنوان یک مکمل مورد اعتماد به حد نیاز از آن مصرف کرد.

 

مکمل دکا دورابولین

دکا دورابولین یک نوع مکمل استروئید است که از دهه ۶۰ در بازار موجود شده و یکی از بهترین مکمل های بدنسازی برای ورزشکارانی که به ریزش موی خود اهمیت می دهند است. دکا نیز اثراتی همانند تستوسترون روی بدن دارد که از جمله آن ها می‌ توان به افزایش رویش مو بدن، افزایش تعداد گلبول‌ های قرمز و افزایش عضله سازی اشاره کرد. به طور مخصوص، ورزشکاران از این استروئید به منظور بهبود ریکاوری از آسیب دیدگی ها، کنترل درد مفاصل و افزایش شدت تمرینات استفاده می کنند؛ اما نکته مثبت درباره این مکمل بدنسازی این است که اثرات منفی آن بر روی فولیکول های مو نسبت به دیگر مکمل های بدنسازی کمتر است و می توانید با خیال راحت تری از آ|ن استفاده کنید.

 

مکمل پریموبولان

یکی دگیر از بهترین مکمل های بدنسازی برای سلامت مو، مکمل پریموبولان است. مکمل پریموبولان هم مانند مکمل دکا دورابولین یک مکمل بدنسازی استروئیدی است که مصرف آن باعث افزایش حجم عضلات و تسریع در رسیدن به نتیجه دلخواه خواهد شد. عوارض و تاثیر این مکمل نیز بر روی فولیکول های مو بسیار کم است و می تواند گزینه مناسبی برای ورزشکارانی باشد که به دنبال یک مکمل بدنسازی کم خطر برای موهایشان هستند.

 

مکمل اکساندرولون

مکمل افزایش حجم و وزن اکساندرولون دارویی از دسته مکمل های استروئیدی است که توسط انسان ساخته شده است و شباهت بسیار زیادی به تستسترون دارد؛ این دارو یک استروئید آنابولیک است که باعث افزایش حجم تودهٔ عضلانی و به طور کلی افزایش وزن بدن می ‌شود. یک نکته مهم درباره این مکمل این است که درست است که عوارض آن برای ریزش مو بسیار کم است اما دارای عوارض و حساسیت های دیگری است که حتما قبل از استفاده باید به آن ها توجه کرد. مصرف خودسرانه این مکمل پیشنهاد نمی شود. خطر حمله قلبی یکی دیگر از عوارض این مکمل بدنسازی است. دلیل این عارضه در استفاده از این مکمل به این خاطر است که این دارو باعث تغییر پروفایل چربی در بدن می‌ شود و می‌تواند سبب به وجود آمدن آترواسکلروزیس شود.

 

نتیجه گیری انتخاب بهترین مکمل بدنسازی

در این مقاله سعی شد که مکمل هایی معرفی شود که کمترین خطر و تاثیر را برای فولیکول های مو داشته باشند و شما باید به این نکته توجه کنید که ریزش مو تنها یکی از عوارض استفاده از مکمل های بدنسازی است و بهتر است که حتی از میان مکمل های ذکر شده در بالا بهترین مکمل بدنسازی را با تحقیق و بررسی داشتن کمترین عوارض انتخاب کنید.

انتخاب بهترین مکمل بدنسازی

افرادی که مکمل های استروئیدی در برنامه غذایی خود استفاده می‌ کنند در معرض عوارضی مانند باعث آسیب دیدن کبد، طحال و رگ‌های خونی قرار می گیرند. این عوارض ناخوشایند بدون هشدار و علائم قبلی رخ می‌ دهد و می ‌تواند بسیار خطرناک باشند و حتی منجر به نارسایی کبدی، خونریزی داخلی، سرطان، سکته مغزی، حمله قلبی و یا مرگ فرد استفاده کننده شوند. لذا حتما در مصرف و انتخاب مکمل بدنسازی مورد نظر خود حساسیت بیشتری به خرج دهید تا در ادامه درگیر مشکلات این چنینی نشوید.

آیا کراتین باعث ریزش مو می شود؟

سه آمینه اسید ال-آرژنین، گلیسین و ال-متیونین ماده کراتین را تشکیل می دهند. مزایای کراتین رشد توده عضلانی و افزایش انرژی در بدن است. زمانی که کراتین مصرف میشود تاثیر مستقیم روی هورمون دی تستوسترون دارد و باعث میشود تا چرخه رشد مو کوتاه‌تر شود. از طرفی دیگر سرعت ریزش مو بیش از حد جایگزینی تارهای مو میشود.

البته ریزش مو توسط کراتین بیشتر برای افرادی که به صورت ژنتیکی ریزش مو دارند، اتفاق می افتد. کراتین همچنین هورمون DHT را در بدن افزایش می دهد. بااینکه تحقیقات زیادی برای تاثیر کراتین بر روی ریزش مو انجام شده است اما با هم با قطعیت نمیتوان گفت که این کمکل سبب ریزش مو می شود.

آیا مکمل DHEA سبب ریزش مو می شود؟

هورمون DHET هم توسط غذذ کلیوی تولید میشود هم به صورت مکمل مورد استفاده قرار میگیرد. مزایای این مکمل افزایش انرژی، بهبود خلف و خو، کاهش تغییرات ناشی از افزایش سن، تقویت ماهیچه و تقویت سیستم ایمنی بدن است. این مکمل در لیست مکمل هایی قرار دارد که سبب ریزش مو در مردان می شود. طبق تحقیقات انجام شده این مکمل باعث افزایش سطح تستوسترون در خون شده و در افرادی که مستعد ریزش موی ژنتیکی هستند سبب ریزش مو خواهد شد.

مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته است محدود هستند اما باتوجه به آمار و گزارشات مردمی افرادی که پس از مصرف این مکمل دچار ریزش مو شده‌اند، پس از قطع مصرف دارو، ریزش موی آنها متوقف شده است. بنابراین بهترین توصیه این است با دیدن ریزش مو در حین مصرف این مکمل، مصرف آن را متوقف کنید.

ریزش مو به دلیل مکمل های استروئیدی

بدنسازان به عضله سازی علاقه فراوانی دارند. از این رو به مصرف مکمل های استروئیدی روی می آورند اما غافل از اینکه مصرف آن باعث ریزش مو می شود. مکمل استروئیدی باعث بالا رفتن سطح تولید هورمون تستوسترون و دی تستوسترون (DHT) میشوند. طبیعتا وجود بیش از حد این هورمون ها در بدن سبب ایجاد طاسی خواهد شد.

نکته: افراد براساس سبک زندگی، ژنتیک، میزان فعالیت بدنی و عوامل محیطی نسبت به مکمل استروئید واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهد. شما دقیقا نمیتوانید مطمئن باشید که بدن شما در برابر مصرف این مکمل دچار ریزش مو خواهد شد، مگر آنکه آن را امتحان کنید.

دیگر عوامل تاثیرگذار در ریزش موی بدنسازان

همانطور که گفته شد بدنسازی خود سبب ریزش مو نخواهد شد. افرادی که مستعد ریزش موی ژنتیکی باشند و از سنی به بعد کم کم موهای خود را از دست می دهند.  برخی از مکمل های بدنسازی و مصرف بیش از حد مجاز میتواند علت ریزش مو در بدنسازان باشد. مکمل هایی مانند پروتئین وی در حالت عادی باعث ریزش مو نمیشود مگر آنکه بیش از دوز مشخص شده مصرف گردد.

همچنین برخی از بدنسازان رژیم های سخت لاغری میگیرند که بدن در این شرایط با کمبود مواد معزی و معدنی روبرو میشود. واکنش بدن در این شرایط ریزش مو و سایر موارد است. پس از اینکه فرد تمرینات سنگینی را انجام میدهد دچار تعریف شدید خواهد شد و اگر پس از تمرینات موی سر را نشوید منجر به ریزش مو خواهد شد.

5 راه حل و درمان ریزش مو در بدنسازان

همانطور که رژیم غذایی بدن باید کنترل شود تا عضلات پرورش یابند، موی بدن نیز به مراقبت نیاز دارد. به دلیل گردش خون در هنگام ورزش و تحریک فولیکول های بدن رشد مو افزایش پیدا می کند. ورزش به تنهایی نمیتواند باعث ریزش موی بدنسازان شود اما در مواردی که در فوق بیان کردیم میتواند عامل آن باشد. در ادامه 5 مورد از راه حل‌های کنترل ریزش مو در بدنسازان را بررسی می کنیم:

داشتن خواب کافی و مناسب

کمبود خواب و یا بیخوابی میتواند سلامت جسمی بدن را به خطر اندازد. استرس ناشی از کمبود خواب و کاهش عملکردهای سلول باعث نازک شدن تار مو و در نهایت ریزش آن می شود. با خواب کافی میتوانید از ریزش مو جلوگیری کنید.

داشتن رژیم غذایی مناسب

یکی دیگر از روش های جلوگیری از ریزش مو استفاده از رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی است. مصرف انواع حبوبات، آجیل، تخم مرغ، اسنفناج، میگو، سویا، گوشت و … میتوانند نقش زیادی در این امر داشته باشند.

عدم استفاده از استروئیدها

چیزی که باعث نگرانی درباره استروئیدها میشودف در دسترس بودن و فروش بدون تجویز پزشک است. این مکمل به راحتی قادر است تا عملکرد صحیح تستوسرون ها را بهم بزند و مشکلات دیگری نیز مانند خلق و خو، مشکلات کبدی، آکنه و … را نیز به وجود بیاورد.

تامین ویتامین های مورد نیاز رشد مو

موها برای رشد مناسب به ویتامین هایی مانند ویتامین های A،  B، C، D، E، آهن، روی و پروتئین نیازمند است. با داشتن رژیم غذایی مناسب میتوانید به راحتی این موارد را برای بدم تامین نمایید. البته توجه کنید که مصرف بیش از حد این ویتامین ها میتواند برای بدن مضر باشد، پس برای مصرف آنها حتما با پزشک مشورت نمایید.

عدم استفاده از مکمل و قرص هایی که عملکرد تستوسترون را افزایش می دهند

یکی از هورمون های مردانه تستوسترون است و با افزایش نادرست این هورمون سبب ایجاد طاسی و ریزش خواهد شد. توصیه ما این است برای استفاده از مکمل هایی که حاوی تستوسترون هستند حتما با پزشک مشورت کنید.

 

 

کاشت مو مشهد

تیم کاشت مو فولیمو با بیش از 8 سال تجربه و 1000 کاشت موی موفق به طور تخصصی در شهر مشهد اقدام به انجام کاشت مو به روش مدرن FIT می کند. اگر قصد دارید تا به صورت تضمینی زیبایی موهایتان را به سرتان بازگردانید همین حالا می توانید با شماره تلفن 09155550612 تماس گرفته و با مشاوران تیم کاشت موی ما مکالمه کنید. خوشبختانه مشاوره تلفنی تیم ما کاملا رایگان است و متخصصین ما تلاش خواهند کرد در طول ان به تصمیمی درست درباره درمان طاسی سر شما برسند.

محصولات مرتبط

دوره تخصصی آموزش مزوتراپی مو

نمره 0 از 5
۱۹۹۰۰۰ تومان
بسته اموزش مزوتراپی فولیمو این امکان را به شما می دهد که به سادگی شیوه انجام و تزریق مزوتراپی را

آموزش مزوتراپی صورت

نمره 0 از 5
۱۹۹۰۰۰ تومان
 دوره جامع آموزش مزوتراپی صورت بسته اموزش مزوتراپی صورت فولیمو این امکان را به شما می دهد که به سادگی

دوره تخصصی کاشت مو

نمره 0 از 5
۳۹۰۰۰۰۰ تومان
نحوه دریافت دوره چگونه است؟ برای مشاهده با کیفیت و معضل کپی رایت، این دوره در یوتیوب آپلود شده است

کوکتل مزوتراپی فیوژن هیر

نمره 0 از 5
۱۴۰۰۰۰۰ تومان
اگر قصد خرید کوکتل مزوتراپی فیوژن هیر Hair را دارید با ما همراه باشید تا ابتدا این محلول مزوتراپی را

دوره تخصصی تزریق بوتاکس

نمره 0 از 5
۶۹۹۰۰۰ تومان
نحوه دریافت دوره چگونه است؟ برای مشاهده با کیفیت و معضل کپی رایت، این دوره در یوتیوب آپلود شده است

توسکانی – کوکتل مزوتراپی

نمره 0 از 5
۹۰۰۰۰۰ تومان
اگر قصد خرید کوکتل مزوتراپی توسکانی را دارید با ما همراه باشید تا پس از بررسی ویژگی های این محلول

دیدگاهتان را بنویسید

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.