ایران، مشهد

پیری مو – بررسی علت ، علائم و درمان پیری زودرس مو

پیری مو

سرفصل های مقاله

علت و علائم پیری زودرس مو سر چیست؟ چطور باید پیری زودرس مو را درمان کرد؟ با فولیمو همراه باشید تا در این مقاله جامع پیر شدن مو را بررسی کنیم.

علت پیری زودرس مو در مردان چیست؟

پیری مو یک فرآیند پیچیده است که شامل مکانیسم های مختلف ژنتیکی، هورمونی و محیطی می شود. پوست سر و مو به دلیل عوامل محیطی در معرض پیری ذاتی و یا پیری بیرونی قرار دارند. تغییر رنگ مو یک ویژگی طبیعی مربوط به سن است که با کاهش ملانوسیت ها آشکار می شود. آلوپسی پیری را می توان از ریزش موی الگویی که با نازک شدن عمومی و کاهش موهای پوست سر خود را نشان میدهد تمایز داد.

شخص دچار پیری زود رس مو سر

پیری تنها مربوط به پوست نمی شود!

مو نیز مانند پوست دچار تغییرات شده و پیر میگردد. پیری مو بسته به عوامل زیادی مانند چگونگی تمیزکردن و نظافت آن، هوازدگی، قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش (UV) ، رنگ کردن مو، آلوپسی آندروژنتیک و سایر نازک شدن های مربوط به سن، دچار تغییرات و پیری می شود.

در مطالعه پیر شدن مو چالش های زیادی وجود دارد که نیاز به بررسی تخصصی دارد. مثل اینکه چرا موها با افزایش سن نازک تر می شوند؟ آیا فولیکول های مو از طول عمر خاصی برخوردار هستند؟ آیا روند پیری بر طول عمر فولیکولهای جدید تأثیرگذار است؟ مطالعه و شناخت پیچیدگی ها و فرایندهای “پیری” به نتیجه دهی مطلوب روش های درمانی برای مقابله با پیری و ریزش مو کمک می کند.

میانگین امید به زندگی در کشورهای توسعه یافته از حدود 67.2 در سال 2010 به حدود 71 در سال 2016 افزایش یافته است . این موضوع بیشتر در مورد زنان نسبت به مردان صدق میکند و نشان میدهد که این گروه سریعترین بخش در حال رشد جمعیت هستند.

و آنچه به نظر می رسد این است که این وضعیت بیشتر در زنان دارای عزت نفس پایین مشهود می باشد و تولیدکنندگان محصولات مراقبت از مو و پوست را مجبور کرده است تا با تولید محصولات مراقبتی بیشتر در این زمینه، این تخریب ها و ضررها را تا حد زیادی پنهان و قابل کنترل گردانند و باعث افزایش رضایت سالمندان گردند.

علائم پیرشدن مو

برا ی درمان پیری زودرس مو ابتدا باید علت پیری مو را بدانید. مطالعه پیر شدن مو را می توان به دو مؤلفه اصلی پیری ذاتی یا فیزیولوژیک و پیری بیرونی یا زودرس تقسیم کرد که به طور مفصل به شرح آنها می پردازیم:

الف: پیری ذاتی یا فیزیولوژیکی: در این مورد وضعیت فولیکول مو از نظر تغییرات بیوشیمیایی، مولکولی و میکروسکوپی بررسی می گردد. توجه به مکانیسم های ژنتیکی و اپی ژنتیکی به همراه تغییرات درون فردی از عوامل ذاتی پیری مو می باشد.

نشانه ها و علائم پیری زود رس مو سر

پیری فولیکول مو در این مورد با کم شدن عملکرد ملانوسیت یا خاکستری شدن مو و یا کاهش تولید مو در آلوپسی پیری و آلوپسی آندروژنتیک اتفاق می افتد.

1.تغییر رنگ مو

رنگ مو یک پدیده مرتبط با سن و از عوامل فیزیولوژیکی میباشد که تغییر آن میتواند نشانه ای از پیری مو باشد. صفت رنگ مو در همه افراد با درجات مختلفی وجود دارد و با پیری مطابقت دارد.

در مردان، خاکستری شدن موها ابتدا محدوده اطراف مو را دربرگرفته و به تدریج ادامه پیدا میکند و در خانم ها نیز خاکستری شدن موها معمولاً در اطراف محیط خط مو شروع شده و به تدریج بالای موها، طرفین و پشت سر را در بر میگیرد. باید دانست که در تعیین رنگ مو، ژنتیک هر فرد نقش مهمی دارد. به همین دلیل خاکستری شدن مو از 20 سالگی در قفقازی ها و از 30 سالگی در آفریقایی ها رخ می دهد .

رنگدانه ای که مسئول وجود یا عدم وجود رنگ مو می باشد ترکیبی پروتئینی به نام ملانین می باشد. ملانوسیت ها اندامک های سیتوپلاسمی به نام ملانوزوم ها را تولید می کنند که در آن ملانین مو از طریق یک مسیر بیوشیمیایی تشکیل می شود. بر حسب غلظت ملانین، موها به رنگهای سفید، بلوند، قهوه ای و سیاه دیده میشوند. نتایج بیانگر این مهم است که موهای خاکستری دچار کاهش ملانوسیت های فعال در فولیکول مو می شود. از طرفی کاهش ملانین به دلیل کاهش آنزیمی به اسم کاتلاز می باشد. این آنزیم جلوی تشکیل هیدروژن پراکسید در بدن را می گیرد. وقتی مقدار این آنزیم در بدن کم میشود، هیدروژن پراکسید افزایش یافته و منجر به سرکوب ملانین و در نتیجه سفید شدن مو می گردد. سنی که معمولاً هیدروژن پراکسید در موهای شما تجمع می‌یابد نیز بستگی به ژنتیک هر فرد دارد.

2.آلوپسی پیری

آلوپسی پیری گونه ای از مشکلات مربوط به مو می باشد که خود را به صورت نازک شدن موها نشان داده و ارتباط زیادی با سن و پیر شدن زودرس مو دارد. یکی از ویژگی های اصلی این آلوپسی کاهش موهای پوست سر همانند الگوی ریزش موی PHL  (Pattern Hair Loss) می باشد که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

آلوپسی پیری به طور معمول در سنین 50 تا 80 سال در همه افراد بدون هیچگونه سابقه بیماری زمینه ای پوست سر و سابقه قبلی ریزش مو ایجاد میشود و می توان آن را از انواع PHL  در نظر گرفت. البته ناگفته نماند که تمایز بین PHL و نازک شدن موی مربوط به سن پیچیده است.

آلوپسی پیری
آلوپسی پیری

همانطور که میدانید فاز آناژن، مرحله رشد فعال مو می باشد و مو در این مرحله رشد کرده و از پوست سر خارج میگردد. با افزایش سن، نسبت زمان فاز آناژن به تلوژن در موها کاهش یافته و موهای کمتری رشد میکنند و آلوپسی پیری رخ می دهد. همچنین در این آلوپسی وجود شکستگی فولیکول ها و نازک شدن آنها نیز تا حدودی قابل مشاهده می باشد که تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

هورمون ها نیز از دیگر موارد تاثیر گذار در این آلوپسی می باشند که می توان به پایین آمدن سطح آندروژن به عنوان یک عامل موثر، اشاره کرد. همچنین کاهش سطح استروژن در دوران یائسگی که در خانم های مسن اتفاق می افتد می تواند به این ریزش مو کمک کند.

الگوی ریزش مو (PHL) و انواع ان

الگوهای خاصی از ریزش مو در هر دو گروه آقایان و خانم ها اتفاق می افتد. الگوی ریزش مو در آقایان (PHL) از دوران نوجوانی یا اوایل دهه 20 سالگی عمر آغاز می شود و 50 درصد مردان را تا 50 سالگی و 70 درصد از آنها را در اواخر طول دوران زندگی تحت تأثیر قرار می دهد.

در مردانی که دچار این نوع ریزش میگردند در ابتدا خط رویش مو در قسمت جلو و ناحیه گیجگاه شروع به عقب رفتن می کند و گاهی اوقات نیز موهای ناحیه پشت و بالای سر نیز می ریزند. در موارد شدید تر، عقب نشینی خط رویش مو کامل گردیده و به ناحیه پشت و بالای سر می پیوندد و طاسی اتفاق می افتد.

زنان مبتلا به ریزش مو با الگوی زنانه(FPHL)  تا سنین 40 سالگی و کمی بعد از آن متوجه علامت خاصی بر روی موهای سطح سر خود نمی شوند. در این الگو، تارهای مو ضعیف و شکننده شده و ریزش مو به صورت نازک شدن عمومی موهای کل کف سر نمایان می شود. آنچه در الگوی ریزش موی خانم ها مشخص می باشد این است که خط رویش مو در آنها دست نخورده باقی می ماند و عقب نمی رود.

تحقیقات انجام شده نشانگر این می باشد که بخشی از ترکیب هورمون های مردانه(دی هیدروتستسترون DHT)، آنزیم ها (آنزیم کاهنده آلفا-5) و گیرنده های هورمونی در فولیکول ها (گیرنده آندروژنی) نقش مهمی در پاتوفیزیولوژی PHL دارند. در ادامه به طور مفصل تر به بررسی این دلایل می پردازیم:

دی هیدروتستوسترون DHT

الگوی طاسی مردانه متاثر از هورمون دی هیدروتستوسترون که یکی از مشتقات هورمون تستوسترون می باشد، رخ می دهد. تستوسترون یک ترکیب نسبتاً غیرفعال است و به کمک آنزیم کاهنده ی آلفا-5 به دی هیدروتستوسترون تبدیل می شود.

دی هیدروتستوسترون قوی تر از هورمون تستوسترون می باشد و توانایی زیادی در جهت اتصال به گیرنده های آندروژن در فولیکول مو را دارد، در صورتی که تستوسترون اصلا توانایی برای انجام این کار را ندارد.

اتصال DHT به گیرنده های آندروژن فولیکول مو منجر به کوچک شدن پیاز مو شده و باعث می شود که موها به ‌اندازه کافی رشد نکرده و کوتاه و نازک شوند. همچنین فولیکول هایی که آسیب دیده اند دیگر توسط فولیکول های جدید جایگزین نمی شوند پس رشد مو رفته رفته متوقف شده و قابلیت رویش مجدد خود را از دست می دهد به همین علت است که الگوی طاسی مردانه کند و تدریجی رخ می دهد.

آنچه در این مورد مهم می باشد این است که مقدار تستوسترون یا DHT موجب طاسی نمی‌شود، بلکه این حساسیت‌های موی فرد است که باعث افزایش این حالت میگردد پس اگر گیرنده های آندروژن فولیکول های فرد حساس باشند، آنها به‌راحتی حتی با مقادیر کمی از DHT تحت تأثیر قرار گرفته و باعث ریزش مو می‌شوند.

آنزیم ها (آنزیم کاهنده آلفا-5):

آنزیم کاهنده آلفا-5 ردوکتاز (5AR_)، آنزیمی است که تستوسترون را به قوی ترین نوع خود یعنی دی هیدروتستوسترون تبدیل می کند. این هورمون به گیرنده های آندروژن در فولیکول ها متصل می شود.

فعالیت آنزیم کاهنده آلفا-5 در نواحی طاس سر بیشتر است که باعث وجود تراکم بیشتر دی هیدروتستوسترون نسبت به تستوسترون در آن ناحیه و به همان نسبت باعث افزایش ریزش مو خواهد شد.

گیرنده های هورمونی(آندروژنی):

هورمون هایی که در سازوکار ریزش مو دخیل هستند، هورمون های مردانه یا آندروژن نام دارند که یکی دیگر از علت های پیری مو هستند. موهای ناحیه سر در انسان با وجودیکه رشد غیر وابسته به این هورمون ها را دارند، امّا دارای گیرنده خاص هورمونهای جنسی به نام گیرنده آندروژن می‌باشند که باعث میشود بدن پاسخ مناسبی به دی هیدروتستسترون داده و فعالیت فولیکول های مو بیشتر گردد.

گیرنده های آندروژنی از طریق تعدادی از سازوکارهای زیستی کار خود را انجام می دهند و به شیوه های مختلفی بر یک نوع سلول تاثیر می گذارند.

گیرنده های هورمونی(آندروژنی) در پیری مو

تعداد گیرنده های آندروژنی و حساسیت آنها نقش مهمی در ریزش مو دارد. زمانی که تعداد گیرنده های آندروژن در فولیکول های مجزا در افرادی که مستعد ریزش مو هستند بیشتر باشد، باعث می شود که با وجود مقدار یکسانی از هورمون های آندروژن در برخی افراد تاثیرات بیشتری مشاهده گردد. همچنین حساسیت گیرنده ها در افراد مبتلا به ریزش مو بیشتر است و نتیجتاً با وجود یکسان بودن تعداد گیرنده ها، اثرگذاری آندروژن ها در برخی افراد بیشتر می شود.

دی هیدروتستوسترون به گیرنده های آندروژنی فولیکول های حساس پوست سر متصل می شود و باعث فعال سازی ژن هایی شود که فولیکول های بزرگ تر را به فولیکول های کوچک تبدیل می کند. در نتیجه موهای ریزتری در چرخه های مو تولید می شود.

در مردان بخش‌های جلو، اطراف و مرکز سر دارای گیرنده آندروژنی هستند امّا در زنان تمام موهای ناحیه سر دارای این نوع گیرنده می‌باشند. به همین دلیل در مردان اول ناحیه جلوی سر دچار کاهش مو می شود و بعد ناحیه مرکزی و سپس این دو ناحیه بهم می‌رسند.

ب: پیری بیرونی یا زودرس یکی از علت های پیری مو است: هر عاملی که در خارج از پوست سر اتفاق افتاده و تاثیر خود را بر مو بگذارد باعث پیری بیرونی یا هوازدگی مو (wethering) می شود. عوامل محیطی زیادی از جمله اشعه ماوراء بنفش، رطوبت، باد، نور آفتاب، آلودگی هوا، آب باران و دریا یا کلر موجود در آب استخرهای شنا، روش های اشتباه شستشوی سر، مواد شیمیایی موجود در محصولات آرایشی مو، اصطکاک، حرارت حاصل از سشوار، سیگار کشیدن و… تأثیر منفی بر بافت و رشد ساقه مو گذاشته و باعث هوازدگی آن می شود.

همانطور که میدانید ساقه مو از سه لایه مختلف تشکیل می شود: مدولا (عمیق ترین لایه مو)، کورتکس (لایه میانی مو)، کوتیکول (لایه بیرونی مو). قشرمو و کوتیکول در کنار هم به عنوان یک سد محافظ مکانیکی عمل می کنند و به استحکام فیبر مو کمک می کنند.

کوتیکول لایه محافظ و پوسته‌ای از جنس کوتین و فاقد ساختمان سلولی است که از مقیاسهای ریز و درشتی که مانند کاشی های روی یک سقف در کنار هم قرار دارند، پوشیده شده است. وقتی که موی جدیدی از کف سر خارج می شود کوتیکول آن شامل 10 لایه از فلس های بلند خواهد بود. این لایه ها بسیار نازکند و تنها 3 الی 4 میکرومتر ضخامت دارند. شکل گیری این چنین لایه هایی 6 سال یا بیشتر به طول می انجامد.

 خواص اصطحکاکی کوتیکول نقش اساسی در تعیین نرمی و لطافت مو دارد. هنگامی که مقیاس های کوتیکول صاف هستند،  به دلیل داشتن سطح نوری اپتیکال(optical) ، نور تابیده شده بر موی سر منعکس می شود و مو سالم و براق به نظر می رسد. در حقیقت ساختمان کوتیکول، تعیین کننده درخشندگی مو می باشد و آسیب هایی که به آن وارد میشود باعث در معرض هوا قرار گرفتن مو و در نتیجه کاهش درخشندگی مو خواهد شد.

تخریب پیشرونده لایه های کوتیکول باعث شکستگی و نازک شدن کورتکس و پارگی اتفاقی مو می شود و باعث میشود که همزمان با رشد مو لایه های کوتیکول به تدریج و به آرامی دچار سائیدگی شوند. این ساییدگی در مو های بلند به مراتب قابل ملاحظه تر از مو های کوتاه خواهد بود.

 بروز ساییدگی و هوازدگی در مو، آن را نسبت به آسیب های شیمیایی حاصل از شامپو کردن، فر کردن، بی رنگ (bleaching) یا رنگ کردن، حساس تر و مستعدتر می کند.

اشتباهاتی که باعث پیر شدن مو‌ها می شود!

پیری زودرس بخودی خود اتفاق نمی افتد و معمولا دلایلی این پیری را تشدید می کند. روزانه مواد مختلفی را برای زیبای استفاده می کنیم بدون آنکه بدانیم پقدر میتوانند تاثیر منفی روی موهایمان بگذارند. در صورتی این موارد تکرار شوند باعث ریزش، آسیب دیدگی، از بین رفتن درخشندگی و پیری مو میشود. این موارد عبارت‌اند:

شستشوی مو

یکی دیگر از علت های پیری زودرس مو شستشوی بیش از حد موی سر می باشد که باعث میشود تا موها بیشتر مستعد اصطکاک شده و نرمی خود را از دست بدهند. شامپو زدن روزانه، لایه سبوم را که وظیفه محافظت از مو را دارد از بین برده و باعث خشک شدن ساقه مو می شود. سبوم یک نوع چربی طبیعی می باشد که نگهداری موها را آسان‌تر کرده و وقتی میزان مناسبی از آن روی موها باشد موها درخشان می‌شوند. ناگفته نماند که سبوم بیش ‌از حد نیز باعث چرب‌شدن مو و آسیب به آن می‌شود. پس برای تمیز شدن موها نیازی نیست که حتما هر روز موها شسته و سبوم آن از بین برود. شستشوی یک‌ روز در میان یا هفته‌ای دو بار موها میتواند موهای سالم تر‌ی را برای فرد به ارمغان بیاورد. همچنین استفاده از شامپوهای ملایم و بدون سولفات و شامپوهای گیاهی و یا شامپو بچه نیز می تواند مفید باشد.

ماندن در زیر نور خورشید برای مدت طولانی

نور خورشید به دلیل اشعه‌ای که دارد خیلی سریع سبب خشک شدن موها و تغییر رنگ آنها خواهد شد. با محافظت از موها در برابر خورشید آسیب کمتری به آنها خواهد رسید. بهترین روش آن است که در روزهای آفتابی از پوششی مانند کلاه یا روسری برای جلوگیری از تابش مسقیم آفتاب استفاده کنید.

استفاده از مواد شیمیایی

استفاده از مواد شیمیایی برای رنگ کردن مو خود یک علت پیری مو است و باعث می شود کوتیکول بزرگ و نرم شده و در برابر سایش مکانیکی آسیب پذیرتر شود. محصولات روشن کننده مو حاوی پراکسید هیدروژن یا پرسولفات هیدروژن هستند که باعث سفیدتر کردن ملانین موجود در قشر مو و اکسیداسیون غیر قابل برگشت پیوندهای دی سولفید کراتین شده و فیبر را تضعیف می کنند. پراکسید در موهای فرد نفوذ کرده و رنگدانه های طبیعی را از بین می برد.

تاثیر مواد شیمیایی در پیری مو

همچنین موادی مانند تیوگلیکول آمونیوم، هیدروکسید سدیم و گوانیدین هیدروکسید که برای صاف کردن و اصطلاحا کراتینه کردن مو استفاده میشوند بسیار قلیایی هستند. این مواد باعث شکسته شدن اتصالات متقاطع دی سولفید در داخل کراتین شده و موجبات تورم و نرمی فیبر مو را ایجاد می نماید. این روش یک روش کاملا تهاجمی می باشد که باعث خشک شدن شدید مو شده و ممکن است که موهای نازک و ضعیف در برابر چنین درمانی مقاومت نکنند.

روغن زدن به مو قبل از شامپو زدن، ساقه مو را روان می کند و باعث می شود موها راحت تر شانه شده و در نتیجه روند شستشو و خشک شدن آن ها دیرتر و کمتر در معرض آسیب قرار گیرد. با این حال، تری گلیسیرید موجود در این روغن ها می تواند به اسیدهای چرب آزاد شود که خود باعث ایجاد التهاب در فولیکول مو و آسیب به آن می شود.

تغییرات آب و هوا بر موها معمولاً در مردان (به جز در افرادی که موهای خود را بلند نگه داشته اند) اتفاق نمی افتد، زیرا مرتباً موهای خود را کوتاه می کنند.

کشیدن و بستن مو‌ها در پشت سر

یکی از راحت ترین بستن مدل موها دم اسبی برای بانوان است اما باید بدانید که مضرات زیادی را به همراه دارد. زمانی که موها بصورت کشیده و دم اسبی در پشت سر بسته می شود فشار زیادی به فولیکول های مو وارد شده و سبب ریزش مو میگردد. پس بهتر است بجای استفاده از این نوع مدل مو، آنها را آزاد بگذارید و با استفاده از گیره یا کلیپس در پشت سر ببندید.

روش های خشک کردن مو

خشکی یا از دست رفتن رطوبت مو نیز یکی از عوامل دیگری می باشد که باعث هوازدگی مو و پیر شدن مو می شود. استفاده از دستگاه سشوار و فرمو با ایجاد اختلال موقت در پیوند هیدروژنی قشرمو باعث آسیب جدی به آن میشود. خشکی مو باعث میشود تعداد باندهای هیدروژنی مو کاهش یافته و حالت پذیری مو از بین برود. زمانی که مو رطوبت کافی داشته باشد باندهای هیدروژنی مو بازسازی شده و قابلیت ضدآبی کوتیکول افزایش می یابد. در چنین حالتی مقدار الکتریسیته ساکن بر روی مو و مقاومت آن در برابر شانه زدن تعیین می گردد. در تحقیقی دیده شده است که درصد خشکی مو و کاهش نرمی و لطافت مو از ریشه به نوک مو افزایش می یابد. همچنین قابل ذکر است که قدرت کورتکس در بازیافت رطوبت از دست رفته، عاملی است که به واسطه آن، سرعت بروز و ایجاد هوازدگی طبیعی در مو کند می شود.

برای کاهش اثرات پدیده هوازدگی بر روی خواص سطحی مو از جمله زبری سطح و افزایش مقاومت در برابر شانه زدن باید از شامپوهای حالت دهنده ،کرم و یا حالت دهنده های مناسب استفاده کرد.

شکل زیر شکستگی گسترده ساقه مو و حباب های ایجاد شده در مو را نشان می دهد که به دلیل رطوبت و دمای بالای دستگاه های خشک کننده در ساقه مو ایجاد شده است.

استفاده زیاد از شامپو خشک

کارایی شامپوهای خشک کم کردن چربی موهاست اما در حقیقت یکی از مضرترین و بدترین محصولات مو است. این شامپو سبب بسته شدن منافذ پوست سر شده و پیری مو را به همراه دارد. توصیه می شود این شامپو را تنها در مواقع ضروری استفاده کنید.

تاثیر شامپو خشک در پیری مو
تاثیر شامپو خشک در پیری

اشعه ماوراء بنفش

موهایی که در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید قرار دارند، خشک تر، شکننده تر و سفت تر از موهای بدون مواجه بوده و از ظرفیت جذب آب کمتری برخوردار هستند. وقتی نور خورشید بر ساختار مو می تابد، پلی دی سولفید در ساختار مو شکسته شده و پیوندهای متقابل داخل و بین مولکولی به عنوان نتیجه واکنش گروه های کربونیل با گروه های آمینه پروتئین شکل گرفته و در نتیجه باعث کاهش یکپارچگی ساختاری می شوند. همچنین این واکنشها منجر به از بین رفتن تمایز ساختاری و افزایش شکنندگی در سطح مو می شوند.

تغییرات فوتوشیمیایی کوتیکول و قشر مو بعد از تابش اشعه ماوراء بنفش بیشتر دیده میشود. همچنین اسیدهای آمینه کوتیکول به میزان بیشتری از اسیدهای آمینه قشر تغییر می یابد زیرا لایه های بیرونی فیبر، شدت بیشتری از تابش نور خورشید را دریافت می کنند.

همانطور که میدانید نور خورشید از اشعه های مختلفی تشکیل شده است که تاثیرات متفاوتی بر پوست و پیری مو ی ما می گذارند. اشعهUVA قدرت نفوذ بالایی داشته و عمیقاً به درون قشر نفوذ می کند. از طرف دیگر، آسیب های شدید مورفولوژیکی ناشی از  UVB، به دلیل محدودیت در عمق نفوذ آن می باشد.

صرف نظر از نوع مو، اشعه UVB عامل اساسی برای از بین رفتن پروتئین مو و تابش UVA یکی از دلایل اصلی تغییر رنگ مو می باشد.

شکل4- تصاویر میکروسکوپ الکترونی از موهای تصویربرداری شده

استفاده از محصولات سنگین و چسبناک برای مدل دادن به مو‌ها

بسیاری از افراد برای حالت دادن به موهایشان از محصولات سنگین و چسبناک استفاده می کنند که یکی از عواملی از دست دادن سلامت موها در طولانی مدت است. برای جایگزینی این محصولات بهتر است از موس مو و محصولات سبک تر که نرم کنندگی و تقویت کنندگی را به همراه دارند، استفاده شود.

سیگار کشیدن

برای درمان پیری زودرس مو و جلوگیری از پیری مو ، باید سیگار کشیدن را رها کنید. یکی از علت های دیگر ریزش و هوازدگی مو و شاید اصلی ترین علت، سیگار کشیدن می باشد.

سیگار کشیدن و پیری مو

دود سیگار اثرات مخربی بر ریزش مو دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سموم موجود در دود سیگار باعث آسیب به فولیکول مو شده و DNA آن را تخریب می کند.
 2. بر عروق پاپیای مو تاثیر گذاشته و باعث نازک شدن و آسیب به ساقه مو می شود.
 3. چرخه رشد مو را از طریق از بین بردن پروتئین های فولیکول مو متوقف می سازد.
 4. از طریق آزادسازی سیتوکین های پیش التهابی و تاثیر بر روی رادیکال های آزاد اکسیژن مو باعث آسیب رسیدن و التهاب ناحیه اطراف فولیکول مو می شود.
 5. بر مویرگ های ریز تغذیه کننده فولیکول مو تاثیر منفی گذاشته و باعث کاهش جذب ویتامین ها و مواد مغذی توسط مو می شود.
 6. بر فعالیت آنزیمی هورمونی که با کاهش استروژن (هایپواستروژن) مرتبط است، تاثیرگذار بوده و باعث عدم تعادل آنزیمی موثر در بازسازی بافت مو و تأثیر بر روند سیکل رشد مو می شود.

استفاده از شانه نامناسب

شانه های پلاستیکی یکی از مضرترین شانه ها هستند که نباید اصلا استفاده شوند. پلاستیک خیلی راحت در لا به لای موها گیر کرده و باعث ریزش مو و آسیب دیدگی آنها خواهد شد. برس های چوبی جایگزین مناسبی برای این مدل شانه ها میباشند.

استفاده روزانه از ابزار‌های حرارتی برای حالت دادن به مو‌ها

یکی دیگر از عادات افراد اتو کشیدن موها برای صاف یا فر کردن آن است. با این کار موهایتان بیشتر آسیب پذیر خواهند شد و به تدریج افزایش سن، نرمی، رطوبت و سلامت خود را از دست می دهند. اتوی مو به دلیل داشتن حرارت سبب خشک و شکننده شدن موها خواهد شد بنابراین استفاده از این ابزارها را بسیار محدود کنید.

روش‌های خانگی برای جلوگیری از پیری مو

روش های خانگی بسیاری هستند که به سادگی و راحتی قابل انجام اند و شما از نتیجه آنها شگفت زده خواهید شد. در ادامه برخی از روش های خانگی برای جلوگیری از پیری موها را بررسی کرده ایم:

 • آب، به عنوان یک نوشیدنی شفابخش

حفظ سلامت فولیکول های مو باعث حفظ رنگدانه ها و رنگ طبیعی موها خواهد شد. زمانی که فرد به میزان زیادی آب مینوشد رطوبت موها و آبرسانی به آنها انجام شده و در نتیجه فولیکول‌ها سلامتی خود را حفظ خواهند کرد. بنابراین یکی از روش های جلوگیری از پیری مو مصرف زیاد آب است تا موهایی سالم، خوش رنگ و زیبا داشته باشیم.

 • خواب کافی، از بین برنده عامل اصلی سفیدی موها

زمانی فرد به اندازه کافی خواب و استراحت داشته باشد یعنی توانسته استرس خود را کنترل کند. بنابراین یکی از علت های اصلی پیری مو را شکست داده است. با خواب کافی بدن استراحت میکند و خون به درستی به قسمت های بدن انتقال یافته و اعضا را سالم نگه میدارد.

 • ویتامین‌های گروه B و پروتئین، کمک به تولید ملانین

تولید ملانین و حفظ رنگدانه های پوست توسط پروتئین و ویتامین های گروه B تامین میشود در نتیجه سبب جلوگیری از پیری مو میشود. از جمله موادی که سرشار از پروتئین هستند میتوان به مرغ، بوقلمون، سویا و سفیده تخم مرغ اشاره کرد و میتوانند پیری مو را به تعویف بیندازند. همچنین موادی مانند غلات، تخم مرغ، مرغ، سبزیجات، گوشت و موز حاوی ویتامین های مختلف B2،  B6 و B12 هستند که تولید ملانین را سرعت بخشیده و باعث حفظ رنگدانه های طبیعی خواهند شد.

 • ید، مس و سلنیوم، حافظ رنگ‌دانه‌های مو

یکی دیگر از مواردی که بخ حفظ رنگدانه های مو کمک می کنند، ید، مس و سلنیوم است. این مواد در برابر عوامل آسیب زننده سدی محکم ساخته و سبب طولانی تر شدن رنگ موها خواهد شد. شلغم، تخمه آفتابگردان، جگر گاو، بادام، عدس، قارچ و اسفناج سرشار از مس میباشند. برای تامین ید مورد نیاز بدن نیز میتوان از موز، ماهی، هویج و اسفناج استفاده کرد. سلنیوم هم در موادی مانند گردو، سویا، ماهی سالمون، گندم، ذرت و صدف خوراکی دیده میشود.

 • ورزش منظم، تقویت خون‌رسانی

ورزش یکی دیگر از عوامل حفظ رنگ موی طبیعی و جلگیری از پیری مو است. ورزش سبب تنظیم خون رسانی به بخش های مختلف بدن خواهد شد و این موضوع سبب تقویت ریشه موها و پوست میگردد. در نهایت مواد مغذی به اندازه کافی به فولیکول های مو میرسد و زمان پیری مو را تا حد زیادی به تاخیر خواهد انداخت. همچنین ماساژ دادن موها با روغن های تقویت کننده مو سبب خون رسانی و حفط رنگدانه های مو میشود.

 • استفاده از روغن‌های حیوانی و گیاهی، تغذیه کامل مو

برخی از روغن های گیاهی و حیوانی نیز سبب جلوگیری از سفیدی موها خواهد شد البته به شرطی که به صورت موضعی مصرف شوند. استفاده از این روغن ها باید قبل از سفیدی موها باشد، این روغن قادر به تیره کردن موهای سفید نیستند. روغن های نارگیل، روغن بادام تلخ، آمله یا هسته انگور هندی، بابونه، رزماری، مریم گلی و چوب صندل از جمله روغن های گیاهی هستند که با ماساژ باعث تقویت موها خواهد شد. روغن های حیوانی هم میتوان به روغن کرچک و شترمرغ اشاره کرد.

●   روغن نارگیل و لیمو، ترکیبی طبیعی برای جلوگیری از سفیدی موها

استفاده از روغن نارگیل و لیمو باعث جلوگیری از ریزش مو میشود. برای استفاده مقداری از روغن نارگیل و آب لیمو را با هم مخلوط کرده و به کف سر خود بمالید. این ترکیب روشی برای جلوگیری از سفید شدن موها و پیری مو است اما نمیتواند موهای سفید شده را تیره کند.

●   درمان یا کنترل بیماری‌ها

برخی از سفیدی مو به دلیل وجود بیماری در بدن فرد است که با کنترل و درمان برطرف می شوند. معمولا مشکلاتی مانند تیروئید و هیچوفیز سبب سفیدی مو می شوند. همچنین با درمان بیماری های هورمونی یا کمبود ویتامین فولیکول های مو تقویت و از پیری مو جلوگیری می کنند. لازم به ذکر است که برخی از بیماری ها مانند آلوپسی که دقیقا به فولیکول های مو حلمه می کنند، در حال حاضر روش درمانی ندارند و نمیتواند تاثیرات آن بر مو را برطرف نمود.

سوالات متداول

 • آیا استفاده زیاد از رنگ مو باعث پیری مو و سفید شدن آن می شود؟

بله، رنگ مو حاوی مواد شیمیایی فراوانی است که بر رنگدانه های مو تاثیرات منفی زیادی خواهد گذاشت. این تاثیرات در رنگ های روشن کننده و دکلره ها بیشتر است زیرا تاثیر مستقیم بر رنگدانه های مو دارند. رنگ هایی که حاوی پراکسید هیدروژن هستند آسیب جدی تری به رنگدانه ها وارد کرده و سفیدی و پیری مو را تسریع میبخشد.

 • آیا درمانی برای موهای سفید شده وجود دارد؟

خیر تا بحال هیچ درمان قطعی برای درمان موهای سفید شده پیدا نشده است.

 • سفیدی و پیری مو از چه زمانی طبیعی است؟

در پاسخ یه این سوال نمیتوات پاسخ قطعی داد و به عوامل مختلفی بستگی دارد. افرادی که رژیم غذایی سالمی دارند و از الکل و دخانیات استفاده نمی کنند دیرتر دچار پیری مو خاوهند شد.

پس از بررسی علت پیری مو و دلیل پیر شدن مو باید بگوییم که برای درمان پیری زودرس مو بهترین راه دوری از علت های پیری زودرس مو می باشد. باید به سلامت موهایتان اهمیت بیشتری بدهید تا هم موهایی زیباتر داشته باشید و هم پیر شدن مو را به تاخیر بیندازید.

تیم کاشت مو فولیمو با بیش از 8 سال تجربه و 1000 کاشت موی موفق به طور تخصصی در شهر مشهد اقدام به انجام کاشت مو به روش مدرن FIT می کند. اگر قصد دارید تا به صورت تضمینی زیبایی موهایتان را به سرتان بازگردانید و از پیری زودرس جلوگیری کنید، همین حالا می توانید با شماره تلفن 09155550612 تماس گرفته و با مشاوران تیم کاشت موی ما مکالمه کنید. خوشبختانه مشاوره رایگان تیم ما کاملا در اختیار شما است و متخصصین ما تلاش خواهند کرد در طول آن به تصمیمی درست درباره درمان طاسی سر شما برسند.

محصولات مرتبط

دوره تخصصی آموزش مزوتراپی مو

۱۹۹۰۰۰ تومان
بسته آموزش مزوتراپی مو فولیمو این امکان را به شما می دهد که به سادگی شیوه انجام و تزریق مزوتراپی

آموزش مزوتراپی صورت

۱۹۹۰۰۰ تومان
 دوره جامع آموزش مزوتراپی صورت بسته اموزش مزوتراپی صورت فولیمو این امکان را به شما می دهد که به سادگی

دوره تخصصی تزریق بوتاکس

۶۹۹۰۰۰ تومان
نحوه دریافت دوره چگونه است؟ برای مشاهده با کیفیت و معضل کپی رایت، این دوره در یوتیوب آپلود شده است

کوکتل مزوتراپی فیوژن هیر

۱۷۰۰۰۰۰ تومان
اگر قصد خرید کوکتل مزوتراپی فیوژن هیر Hair را دارید با ما همراه باشید تا ابتدا این محلول مزوتراپی را

دوره تخصصی کاشت مو

۵۹۰۰۰۰۰ تومان
نحوه دریافت دوره چگونه است؟ برای مشاهده با کیفیت و معضل کپی رایت، این دوره در یوتیوب آپلود شده است

توسکانی – کوکتل مزوتراپی

۹۰۰۰۰۰ تومان
اگر قصد خرید کوکتل مزوتراپی توسکانی را دارید با ما همراه باشید تا پس از بررسی ویژگی های این محلول

دیدگاهتان را بنویسید

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.