ایران، مشهد

5 عارضه مهم کاشت مو که هیچ کس به شما نمی گوید + شیوه های پیشگیری و درمان

عوارض کاشت مو

سرفصل های مقاله

کهولت سن، ژنتیک و بیماری های پوستی، عوامل اصلی ریزش مو هستند. تاسی حاصل از ریزش مو و عدم رشد مجدد آن، باعث کاهش اعتماد به نفس افراد و حتی افسردگی آنها می شود. بازگشت به دوران پرپشتی مو و زیبایی ظاهر، آرزوی بسیاری از این افراد است. خوشبختانه، فناوری روز دنیا روش های بسیاری را برای رفع این مشکل، ارائه کرده است. یکی از موثرترین و معروف ترین این روش ها، کاشت موی سر می باشد. اما نکته حائز اهمیت، این است که این روش عوارضی نیز دارد. البته عوارض کاشت مو در 90 درصد مواقع موقت بوده و همچنین روش های مختلفی برای پیشگیری و کاهش آنها نیز، وجود دارند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید، تا به بررسی این 5 عارضه و شیوه پیشگیری و کنترل آنها، بپردازیم. در صورت تمایل مقاله بعد از کاشت مو چه باید کرد؟ را مطالعه کنید. 

 پیشگیری و درمان عوارض کاشت مو

5 عارضه کاشت مو، که هرگز به شما نمی گویند.

عوارض کاشت مو، به طور کلی، به پنج دسته اصلی تقسیم می شوند، که عبارتند از:

ورم و کبودی پیشانی و چشم ها

ورم و کبودی پیشانی و چشم ها، یکی از عارضه های کاشت مو است، که به طور معمول برای بیشتر افراد اتفاق می افتد. علت اصلی این عارضه، تزریق داروهای بی حسی در هنگام عملیات کاشت مو است. در نتیجه، این داروها به صورت ورم در پیشانی و چشم ها بروز می کنند. البته نیازی به نگرانی درمورد این کبودی ها نیست. چرا که آنها بعد از گذشت هفت روز از عملیات کاشت مو، به طور کامل جذب شده و از بین می روند. به علاوه، روش های مختلفی برای کاهش این کبودی ها و افزایش سرعت بهبود آنها نیز وجود دارند، که در ادامه مطلب به توضیح آنها پرداخته ایم.

درد بعد از کاشت مو

یکی دیگر از عوارض کاشت مو، درد بعد از عمل می باشد. در این مورد، تنها ده درصد افراد، دچار دردی در ناحیه سر می شوند. کبودی های بعد از عمل و یا آزردگی پوست، دلایل اصلی این درد هستند. این درد تنها تا دو الی سه روز بعد از عمل وجود داشته و با مصرف برخی مسکن ها، قابل بهبود و کاهش است.

آزردگی و کبودی های بعد از عمل کاشت مو

خارش پوست

اکثر افرادی که اقدام به کاشت مو می کنند، پس از عمل، دچار خارش بسیاری در نواحی برداشت و کاشت سر می شوند. دلایل اصلی این خارش، ترمیم پوست، خشکی پوست یا رویش مو می باشند. خارش در ناحیه برداشت یا همان بخش پشتی سر، تا یک ماه پس از عمل ادامه دارد. علت آن هم ترمیم و خشکی پوست است. در سه ماه پس از کاشت مو نیز، در بخش کاشت یا بالایی سر احساس خارش خواهید داشت، که دلیل آن رویش مو می باشد. جهت رفع نگرانی، لازم است بدانید که این خارش تنها تا چهار الی پنج ماه بعد از کاشت وجود داشته و پس از گذشت این مدت، هیچ خارشی در ناحیه سر حس نخواهید کرد.

کرخت شدن پوست

چهارمین مورد از عوارض کاشت مو، کرخت شدن پوست است. این عارضه نیز، برای اکثر افراد رخ می دهد. دلیل آن هم، همانند مورد اول، تزریق داروهای بی حسی می باشد. با آغاز فاز رویش مو، تاثیر این عارضه به مرور زمان کاهش می یابد و از بین می رود.

پدیده نکروز

پدیده نکروز، بسیار نادر بوده و تقریبا احتمال رخ دادن آن، نزدیک به صفر است. با این حال افراد کمی به آن دچار شده و لازم است تا روش های پیشگیری و درمان را حتما انجام دهند. بروز این پدیده، به صورت ظهور بخش هایی سیاه رنگ بر روی پوست سر است. افرادی که دچار بیماری هایی چون دیابت، فشار خون و بیماری های قلبی هستند، بیشتر در معرض این پدیده قرار می گیرند. همچنین، وقوع این مورد از عوارض کاشت مو، برای افرادی که مصرف سیگار و قلیان بالایی دارند نیز، بشدت محتمل است. این پدیده دارای دو نوع سطحی و عمقی می باشد. در حالت سطحی، تنها بخشی که سیاه رنگ شده، رویش موی خود را از دست می دهد. اما در نوع عمقی، این پدیده رشد کرده و به مرور زمان بخش های دیگر پوست سر را درگیر می کند. در نتیجه این نوع، رویش موی سر در بخش های بسیاری متوقف خواهد شد.

برای درمان پدیده نکروز، حتما به پزشک متخصص و یا تکنسین خود مراجعه کنید. البته عدم داشتن مهارت کافی توسط تکنسین یا استفاده از دستگاه های نامناسب برای عمل، دلیل دیگری بر بروز این پدیده هستند.

چگونه از عوارض کاشت مو پیشگیری کنیم؟

درمان های دارویی مختلفی برای عوارض کاشت مو وجود دارند. در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

  • درمان کبودی های پیشانی و چشم، به دو روش دارویی یا حمایتی انجام می گیرد. پیشنهاد ما به شما، استفاده از روش حمایتی است.
  • برای جلوگیری از بروز کبودی، حتما مصرف مایعات خود را بالا ببرید. چرا که داروهای بی حسی، تنها از طریق ادرار دفع می شوند. تعیین میزان مصرف آب لازم برای افزایش ادرار و دفع دارو، بستگی به شرایط بدنی و ظرفیت شما دارد.
  • یکی دیگر از راه های درمان کبودی، بهبود شیوه خواب است. توصیه می کنیم در هنگام خواب، سر خود را در زاویه 30 درجه قرار دهید.
  • داشتن روزی نیم ساعت پیاده روی آهسته، در دفع سریع تر کبودی و ورم، تاثیر بسیاری دارد.
  • اگر مایل به درمان دارویی کبودی و ورم خود هستید، می توانید از داروهایی چون قرص جوشان ویتامین C و قرص آناهیل، که عصاره طبیعی آناناس می باشد، در کنار وعده غذایی خود و روزی یکبار، استفاده کنید. به علاوه، در صورت توصیه پزشک و تکنسین، مصرف قرص تریامترن اچ در کنار وعده غذایی نیز، می تواند موثر باشد. برای درمان دارویی این مورد از عوارض کاشت مو، تزریق یک الی دو آمپول دگزامتازون، تاثیر بالایی دارد.
  • خارش پوست، به طور معمول، به علت خشکی نواحی سر رخ می دهد. برای رفع خشکی، کمی روغن نارگیل را به صورت دورانی، بر روی نواحی کاشت و برداشت بمالید. در صورت تداوم خارش، قرص هیدروکسی زین را، روزی یک عدد قبل از خواب، مصرف کنید.
  • برای درمان دردهای حاصل از کاشت، از مسکن هایی چون قرص استامینوفن کدئین، ناپروکسن و شیاف دیکلوفناک استفاده کنید. حتما فاصله زمانی 6 ساعت را بین هر بار مصرف این داروها، رعایت کنید، تا کبدهای شما درگیر نشوند.
  • در رابطه با کرختی پوست، که یکی از عوارض کاشت مو می باشد، لازم به ذکر است که نیاز به هیچگونه درمانی نبوده و این عارضه، به طور خود به خودی از بین می رود.
  • درمان پدیده نکروز، نیاز به مراجعه به پزشک و تکنسین دارد. البته برای جلوگیری از رشد آن، می توانید قرص نیتروگلیسیرین یا اصطلاحا زیر زبانی را، با یک سوزن سوراخ کرده و مایع ژله ای شکل درون آن را، بر روی نواحی سیاه رنگ نکروز بمالید. قرار دادن پماد جنتامایسین بر روی این نواحی هم موثر است.
پیشگیری از عوارض کاشت مو

سخن آخر

عوارض کاشت مو دارای انواع متعددی هستند. اکثر آنها کوتاه مدت بوده و به طور خود به خودی رفع می شوند. پنج عارضه ذکر شده در بالا، متداول ترین آنها می باشند، که می توانید روش های درمانی ذکر شده را برای کاهش و درمان آنها، به کار بگیرید. توجه کنید که برای درمان کبودی، بهتر است از روش های حمایتی استفاده کنید. به علاوه، برای درمان نکروز حتما به پزشک مراجعه کنید. مراجعه به تکنسین ها و مجموعه های حرفه ای برای عمل کاشت مو، می تواند در جلوگیری از بروز نکروز و بسیاری از عوارض موثر باشد. مجموعه ما، با در اختیار داشتن بهترین دستگاه ها و تکنسین های حرفه ای، سلامتی و نتیجه مثبت عمل شما را تضمین می کند. مقاله پیشنهادی:

کاشت مو به روش FIT

محصولات مرتبط

دوره تخصصی آموزش مزوتراپی مو

۱۹۹۰۰۰ تومان
بسته آموزش مزوتراپی مو فولیمو این امکان را به شما می دهد که به سادگی شیوه انجام و تزریق مزوتراپی

آموزش مزوتراپی صورت

۱۹۹۰۰۰ تومان
 دوره جامع آموزش مزوتراپی صورت بسته اموزش مزوتراپی صورت فولیمو این امکان را به شما می دهد که به سادگی

دوره تخصصی تزریق بوتاکس

۶۹۹۰۰۰ تومان
نحوه دریافت دوره چگونه است؟ برای مشاهده با کیفیت و معضل کپی رایت، این دوره در یوتیوب آپلود شده است

دوره تخصصی کاشت مو

۵۹۰۰۰۰۰ تومان
نحوه دریافت دوره چگونه است؟ برای مشاهده با کیفیت و معضل کپی رایت، این دوره در یوتیوب آپلود شده است

کوکتل مزوتراپی فیوژن هیر

۱۴۰۰۰۰۰ تومان
اگر قصد خرید کوکتل مزوتراپی فیوژن هیر Hair را دارید با ما همراه باشید تا ابتدا این محلول مزوتراپی را

توسکانی – کوکتل مزوتراپی

۹۰۰۰۰۰ تومان
اگر قصد خرید کوکتل مزوتراپی توسکانی را دارید با ما همراه باشید تا پس از بررسی ویژگی های این محلول

دیدگاهتان را بنویسید

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.