تاریخچه کاشت مو سر در جهان – اولین کاشت مو در کجا انجام شد؟

تاریخچه کاشت مو سر

سرفصل های مقاله

در عمل پیوند موی طبیعی یا همان کاشت مو فولیکول های موی طبیعی را از نقاطی مانند ریش، موی بازو و سرشانه و بدن را جدا کرده و در قسمت هایی از سر که دچار ریزش یا طاسی مردانه شده است، قرار می دهند. علاقه به داشتن موهای پرپشت در سراسر جهان وابسته به عصر مدرن نیست بلکه از گذشته تا کنون دغدغه طاسی در بین بوده است و از وجود آن رنج می بردند؛ همچنین برای رفع آن در پی راه حل های بسیاری رفته و عمل کاشت مو به مرور زمان پدیدار شده است.

تاریخچه کاشت مو چیست و اولین کاشت مو سر در کجا انجام شد؟ کاشت مو سر در جهان از چه سالی رونق گرفت و چگونه به وضعیت حال حاضر خود رسید؟ این ها همان سوالاتی هستند که اگر تا انتهای این مقاله جامع همراه باشید، به آن ها پاسخ داده و تاریخچه کاشت و پیوند مو در جهان را بررسی کنیم.

تاریخچه کاشت مو

ریزش مو یکی از مشکلات بزرگی است که بشر از همان ابتدای تاریخ با آن دست و پنجه نرم کرده و همواره به دنبال راهی برای درمان آن بوده است. استفاده از روغن های گیاهی در دوران قبل از رنسانس گواه این مورد است که بشر حتی در آن زمان نیز به دنبال راهی برای تقویت موی سر و افزایش زیبایی چهره خود بوده است. اما با پیشرفت علم و پا گذاشتن به قرن 19 میلادی شرایط کمی تغییر کرد.

بروز این تغییرات بعد از قرن 19 میلادی تا به الان منجر شد تا دیگر کمتر کسی دغدغه طاسی و کچلی را داشته باشد زیرا اگر این مشکل به مرور زمان یا به صورت ژنتیکی در فردی رخ دهد با انجام عمل کاشت مو که روز به روز در حال پیشرفت است، می تواند به آرزو داشتن مو در قسمت های طاس سر خود برسد.

اولین کاشت مو در ژاپن

در اواخر قرن مطالعات درباره بهره مندی از قسمت هایی از پوست سر که در آن بافتی از پوست سر با منبع اصلی تولید خونش در قسمت طاس کاشته می شود آغاز شد و بالاخره در سال 1930 دکتر ساساکاوا در کشور ژاپن اقدام به انجام اولین عمل کاشت و پیوند مو کرد. او اولین کسی بود که موفق به پیوند فولیکول‌ های مو در پوست انسان شد.

درست 9 سال بعد، دکتر اوکادا، متخصص پوست دیگری از کشور ژاپن، روش جدید پیوند مو را در مطب خود امتحان کرد. در این روش جدید، او به دنبال راهی برای پیوند مو قربانیان سوختگی بود تا زیبایی را به صورت آنان بازگرداند. دکتر اوکادا مو را از پوست سر خارج کرد و در قسمت‌ های بهبود یافته ابرو یا لبه‌ های بالای سر قربانیان سوختگی کاشت. این موهای تازه پیوند شده دوباره شروع به رشد طبیعی کردند و نتیجه موفقیت آمیزی را برای او رقم زدند.

درباره مقیاس تاسی نوروود همیلتون چه میدانید

اگر نگاهی به تاریخچه کاشت مو بیندازید سیستمی به نام نوروود را میبینید که توسط دکتر اوتار نوروود (Otar Norwood) معرفی شد. این طبقه بندی از کاشت مو در سال 1975 در سراسر جهان شناخته شد که در آن ریزش مو در 7 مرحله معرفی شده و به عنوان کد در شناخت میزان تاسی مردان استفاده می‌شود.

این روش کمک میکند که افراد به راحتی مقدار ریزش مو را بسنجد و درباره درمان آن تصمیم گیری نماید. همچنین باید بدانید که در هر سطح تنها ظرفیت مشخصی از مو را میتوان به پوست پیوند زد. سالها بعد پزشکان با برداشت های قدم های بزرگ و به کمک این سطوح توانستند تحول عظیمی در کاشت مو شکل دهند.

طبق گفته ها در تاریخچه کاشت مو، تعدادی از پزشکان بجای استفاده از نمونه های بزرگتر، در دهه 1980 روشی دیگر را جایگزین کردند. در روش جدید نمونه به قطعات کوچکتری تقسیم میشوند و سپس در محل مورد نظر قرار میگیرند. با این روش تعداد فولیکول ها در ناحیه پیوند افزایش پیدا می کنند و تا حد زیادی نواقص برطرف می شوند.

وقتی که کاردبردی بودن این روش مشخص شد، سرانجام نام آن را مینی گرافت گذاشتند. اما خب حتی با این روش نیز هنوز زخم های نامطلوبی در پشت سر ایجاد میشد. در این شرایط مجددا پزشکان روشی نوین را ابداء کردند.

مینی گرافت مدرن به عنوان روشی با پیوند فولیکولار (FUT) انجام شد که در زمانی کوتاه به روش استاندارد کاشت مو تبدیل شد. کاشت مو به روش FUT هنوز هم مدرن ترین روش کاشت مو در حال حاضر است.

کاشت مو در غرب

و اما تاریخچه کاشت و پیوند مو در غرب، آغاز دوره جدیدی از جراحی کاشت مو در سراسر دنیا بود. در سال های پایانی دهه 1950میلادی، دوره مدرن کاشت مو در کشور های غربی همراه با تلاش های دکتر Norman Orentreich در نیویورک آمریکا آغاز شد. او برای اولین بار کاشت مو به روش مدرن امروزی را در مردان طاس به انجام رسانید. تا مدت زیادی پس از آن دوره، جراحان، کاشت های خود را به مناطق کوچک سر محدود می کردند و در عمل های خود محدودیت های خاصی را اعمال می کردند. این محدودیت ها تا سال 1980 میلادی ادامه داشت.

از این زمان به بعد کاشت مو با برش های نواری رواج پیدا کرد. این روش کاشت مو که امروزه هم برای پیوند مو به کار گرفته می شود روش کاشت مو FUT می نامند. در این روش یک باریکه به شکل نوار از پشت سر به ضخامت یک الی دو سانتی متر و به طول بیست الی بیست و پنج سانتی متر برداشته شده و سپس توسط پزشک فولیکول های مو از آن نوار خارج می شوند. فولیکول های استخراج شده نوار مو، در نواحی مختلف روی سر کاشته می‌ شوند. برای آشنایی بیشتر با این روش می توانید به این لینک مراجعه کنید.

در این روش، که به عنوان اولین تکنیک کاشت مو شناخته شده است، عمل کاشت مو به صورت تهاجمی انجام می شد و قسمت های بخیه شده در پشت سر و گوش ، ریش و یا دیگر قسمت های بدن که از آن ها فولیکول های مو به شکل نواری برای کاشت برداشته می شدند، تا مدت ها خودنمایی می کرد و در اکثر افراد جای زخم و اسکار در این مناطق باقی می ماند.

کشف کاشت مو در برزیل

پس از استفاده از روش های مختلف برای کاشت مو، پزشکان همچنان به دنبال پیدا کردن روش های ظریف تری بودند که بتوانند ریشه مو را استخراج کنند. در روش های میکروگرافی در زمینه برداشت یک تا 4 فولیکول مو انجام میشد.

مراجعین کاشت مو بیشتر به دنبال نتایج طبیعی تر بودند. در سال 1980 یک دکتر برزیلی به نام کارلوس اسکار توانست بجای پیوندهای تک به تک فولیکول، نواری از منطقه اهداکننده را پیوند بزند.

روش نوین FIT

با پیشرفت علم و ورود به قرن بیست و یکم میلادی کم کم روش FIT یا همان SUT جایگزین روش قدیمی FUT شد و توانست به محبوبیت بالایی میان تکنسین ها و حتی مردم برسد. دلیل این محبوبیت عدم نیاز به برش قسمت نواری از پشت سر و غیر تهاجمی بودن روش FIT بود. این روش به این صورت انجام می شود که مقدار زیادی گِرِفت مو، توسط پزشک متخصص از ناحیه بانک مو در پشت سر برداشته شده و در جلوی سر یا در ناحیه مورد نظر، بدون نیاز به جراحت و خونریزی کاشته می شود.

در این روش بدون ایجاد برش نواری شکل در قسمت هایی که دارای فولیکول های مو قوی هستند، فولیکول ها را از سر جدا کرده و با ایجاد یک حفره کوچک در قسمت های طاس سر جایگذاری می کنند.  در حال حاضر این روش محبوب ترین روش کاشت مو سر در جهان می باشد. برای آشنایی بیشتر با روش FIT می توانید به این لینک مراجعه کنید.

تلقی می شده و نیازمند تعداد پرسنل بالا بوده است. امروزه عملیات کاشت مو به روش FIT حتی با دو تکنسین نیز قابل انجام است

.

تاریخ های سرونوشت ساز در کاشت مو

تاریخ های مهم و سرنوشت سازی که در بروز کاشت مو و پیشرفت آن نقش داشته اند، به شرح زیر است:

  1. در سال1930  اولین پیوند مو توسط پزشک ژاپنی Sasagawa انجام شد.
  2. در سال 1939 متخصص پوست ژاپنی، دکتر اوکادا، تکنیک سال 1930 را توسعه داد.
  3. در سال1959  دکتر نورمن اورنتریش، پزشک آمریکایی در نیویورک قدمی بزرگ در جراحی کاشت مو برداشت.
  4. در دهه 80 و 90 میلادی، پیوند FUT بهبود و تکامل یافت و روش های غیر تهاجمی، جایگزین روش تهاجمی شد.

درمان آلوپسی آندروژنتیک با کاشت مو

در سال 1959، مقاله ای تحت عنوان درمان آلوپسی آندروژنتیک از Norman Orentreich نوشته شد. در این مقاله روشی برای کاشت مو ارائه شده است اما در کنار آن مبنای فیزیولوژیکی نیز برای انام کاشت مویی موفق نیز بیان شده است. این بخش شامل مفاهیم “غلبه ناحیه اهداکننده” و “غلبه ناحیه گیرنده” میباشد. در بخش  “غلبه ناحیه اهداکننده” بسیاری از نتایج متناقص  پیشین درباره کاشت مو را شرح داده است.

گفته های دکتر Orentreich حاکی از آن است که کاشت مو برای بیماران آلوپسی آندروژنتیک به غلبه ناحیه اهداکننده بستگی دارد. باتوجه به تحقیقات انجام شده در دهه های 1950 و 1960، میتوان تایید کرد که طاسی الگوی مردانه یک وضعیت ارثی است که میتوان با کاشت مو آن را درمان کرد. در این نظریه درباره جابجایی ماهیچه های پوست سر نیز گفته شده است که در یک دره طولانی فولیکول های مو را از بین میبرد و منجر به طاسی سر میشود.

مقاله دکتر Orentreich که در سال 1959 ارائه شد روش های جدید کاشت مو را شرح میدهد. هنر و علم کاشت در کنار یکدیگر رشد کرده اند. پیوندهای کوچک با 3 تا 5 تار مو و پیوندهای ریز با 1 تا 3 تار مو قابل اصلاح هستند. به گونه‌ای که کاملا حالت طبیعی داشته باشد.

علاوه بر کاشت مو میتوان به کمک جراحی نیز طاسی را درمان کرد:

  • به کمک جراحی پوست سر را کاهش داده و برای از بین بردن طاسی پوست مودار را بالا کشیده تا جایگزین آن شود.
  • از گسترش دهنده های بافتی برای بازسازی پوست سر طاس کمک گرفت.
  • پوست مودار را برای پوشاندن نواحی بی مو جابجا کرد.

کاشت مو در ایران

حدود 30 سال است که دانش کاشت مو وارد ایران شده است و مانند دیگر علوم درمانی و زیبایی به راحتی مورد استقبال قرار گرفت. امروزه در ایران نیز انواع روش های کاشت مو انجام می شود و میتوان نتایجش گفت انگیز آن را به وفور دید. علاوه بر این موارد از انواع دستگاه های مدرن نیز در حوزه رفع طاسی سر استفاده می شود که شامل بهترین روش های جهان است.

وضعیت فعلی کاشت مو

با مطالعه تاریخچه کاشت مو سر متوجه شدیم که روش کاشت مو سالهاست به عنوان روشی مفید پذیرفته شده است. اما با پیشرفت علم همواره پزشکان در تلاش اند تا به روش های سازگار، ایمن و موثر برسند تا علاوه بر امنیت کاملا طبیعی به نظر برسد.

نتیجه گیری تاریخچه کاشت مو

همانطور که گفتیم کشور ژاپن آغازگر کاشت مو سر در جهان است و به طور کلی تاریخچه اولین کاشت مو سر در جهان به اوایل قرن بیستم و شرق باز می گردد. نطفه ای که در شرق کاشته شد، در غرب یعنی در آمریکا پروبال گرفت و به حالت امروزی خود درآمد. در حال حاضر نیز همچنان مطالعات درباره فولیکول های مو و آینده کاشت مو در جهان برای دستیابی به روش های مدرن تر و راحت تر ادامه دارد.

روش FIT یا SUT مدرن ترین، راحت ترین، بی درد ترین و غیر تهاجمی ترین روش کاشت مو است که انجام آن به تمامی افرادی که از مشکل طاسی رنج برده و قصد انجام کاشت مو سر را دارند پیشنهاد می شود.

کاشت مو در مشهد

تیم کاشت مو فولیمو با بیش از 8 سال تجربه و 1000 کاشت موی موفق به طور تخصصی در شهر مشهد اقدام به انجام کاشت مو به روش مدرن FIT می کند. اگر قصد دارید تا به صورت تضمینی زیبایی موهایتان را به سرتان بازگردانید همین حالا می توانید با شماره تلفن 09155550612 تماس گرفته و با مشاوران تیم کاشت موی ما مکالمه کنید. خوشبختانه مشاوره تلفنی تیم ما کاملا رایگان است و متخصصین ما تلاش خواهند کرد در طول ان به تصمیمی درست درباره درمان طاسی سر شما برسند.

تیم فولیمو را در اینستاگرام دنبال کنید:

محصولات مرتبط

دوره تخصصی آموزش مزوتراپی مو

نمره 0 از 5
۱۹۹۰۰۰ تومان
بسته اموزش مزوتراپی فولیمو این امکان را به شما می دهد که به سادگی شیوه انجام و تزریق مزوتراپی را

آموزش مزوتراپی صورت

نمره 0 از 5
۱۹۹۰۰۰ تومان
 دوره جامع آموزش مزوتراپی صورت بسته اموزش مزوتراپی صورت فولیمو این امکان را به شما می دهد که به سادگی

دوره تخصصی کاشت مو

نمره 0 از 5
۳۹۰۰۰۰۰ تومان
نحوه دریافت دوره چگونه است؟ برای مشاهده با کیفیت و معضل کپی رایت، این دوره در یوتیوب آپلود شده است

کوکتل مزوتراپی فیوژن هیر

نمره 0 از 5
۱۴۰۰۰۰۰ تومان
اگر قصد خرید کوکتل مزوتراپی فیوژن هیر Hair را دارید با ما همراه باشید تا ابتدا این محلول مزوتراپی را

دوره تخصصی تزریق بوتاکس

نمره 0 از 5
۶۹۹۰۰۰ تومان
نحوه دریافت دوره چگونه است؟ برای مشاهده با کیفیت و معضل کپی رایت، این دوره در یوتیوب آپلود شده است

توسکانی – کوکتل مزوتراپی

نمره 0 از 5
۹۰۰۰۰۰ تومان
اگر قصد خرید کوکتل مزوتراپی توسکانی را دارید با ما همراه باشید تا پس از بررسی ویژگی های این محلول

دیدگاهتان را بنویسید

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.