تاریخچه کاشت مو سر در جهان – اولین کاشت مو در کجا انجام شد؟

تاریخچه کاشت مو سر

سرفصل های مقاله

در عمل پیوند موی طبیعی یا همان کاشت مو فولیکول های موی طبیعی را از نقاطی مانند ریش، موی بازو و سرشانه و بدن را جدا کرده و در قسمت هایی از سر که دچار ریزش یا طاسی مردانه شده است، قرار می دهند. علاقه به داشتن موهای پرپشت در سراسر جهان وابسته به عصر مدرن نیست بلکه از گذشته تا کنون دغدغه طاسی در بین بوده است و از وجود آن رنج می بردند؛ همچنین برای رفع آن در پی راه حل های بسیاری رفته و عمل کاشت مو به مرور زمان پدیدار شده است.

تاریخچه کاشت مو چیست و اولین کاشت مو سر در کجا انجام شد؟ کاشت مو سر در جهان از چه سالی رونق گرفت و چگونه به وضعیت حال حاضر خود رسید؟ این ها همان سوالاتی هستند که اگر تا انتهای این مقاله جامع همراه باشید، به آن ها پاسخ داده و تاریخچه کاشت و پیوند مو در جهان را بررسی کنیم.

آنچه در این مقاله بررسی می شود:

  • تاریخچه کاشت مو
  • اولین کاشت مو در ژاپن
  • کاشت مو در غرب
  • روش نوین FIT
  • تاریخ های سرونوشت ساز در کاشت مو
  • نتیجه گیری تاریخچه کاشت مو

تاریخچه کاشت مو

ریزش مو یکی از مشکلات بزرگی است که بشر از همان ابتدای تاریخ با آن دست و پنجه نرم کرده و همواره به دنبال راهی برای درمان آن بوده است. استفاده از روغن های گیاهی در دوران قبل از رنسانس گواه این مورد است که بشر حتی در آن زمان نیز به دنبال راهی برای تقویت موی سر و افزایش زیبایی چهره خود بوده است. اما با پیشرفت علم و پا گذاشتن به قرن 19 میلادی شرایط کمی تغییر کرد.

بروز این تغییرات بعد از قرن 19 میلادی تا به الان منجر شد تا دیگر کمتر کسی دغدغه طاسی و کچلی را داشته باشد زیرا اگر این مشکل به مرور زمان یا به صورت ژنتیکی در فردی رخ دهد با انجام عمل کاشت مو که روز به روز در حال پیشرفت است، می تواند به آرزو داشتن مو در قسمت های طاس سر خود برسد.

اولین کاشت مو در ژاپن

در اواخر قرن مطالعات درباره بهره مندی از قسمت هایی از پوست سر که در آن بافتی از پوست سر با منبع اصلی تولید خونش در قسمت طاس کاشته می شود آغاز شد و بالاخره در سال 1930 دکتر ساساکاوا در کشور ژاپن اقدام به انجام اولین عمل کاشت و پیوند مو کرد. او اولین کسی بود که موفق به پیوند فولیکول‌ های مو در پوست انسان شد.

درست 9 سال بعد، دکتر اوکادا، متخصص پوست دیگری از کشور ژاپن، روش جدید پیوند مو را در مطب خود امتحان کرد. در این روش جدید، او به دنبال راهی برای پیوند مو قربانیان سوختگی بود تا زیبایی را به صورت آنان بازگرداند. دکتر اوکادا مو را از پوست سر خارج کرد و در قسمت‌ های بهبود یافته ابرو یا لبه‌ های بالای سر قربانیان سوختگی کاشت. این موهای تازه پیوند شده دوباره شروع به رشد طبیعی کردند و نتیجه موفقیت آمیزی را برای او رقم زدند.

تاریخچه پیوند مو

تصویری بسیار قدیمی از قبل و بعد یکی از اولین کاشت موهای مدرن در جهان. این کاشت مو در قرن اواسط قرن بیستم میلادی در کشور آمریکا صورت گرفته است.

کاشت مو در غرب

و اما تاریخچه کاشت و پیوند مو در غرب، آغاز دوره جدیدی از جراحی کاشت مو در سراسر دنیا بود. در سال های پایانی دهه 1950میلادی، دوره مدرن کاشت مو در کشور های غربی همراه با تلاش های دکتر Norman Orentreich در نیویورک آمریکا آغاز شد. او برای اولین بار کاشت مو به روش مدرن امروزی را در مردان طاس به انجام رسانید. تا مدت زیادی پس از آن دوره، جراحان، کاشت های خود را به مناطق کوچک سر محدود می کردند و در عمل های خود محدودیت های خاصی را اعمال می کردند. این محدودیت ها تا سال 1980 میلادی ادامه داشت.

از این زمان به بعد کاشت مو با برش های نواری رواج پیدا کرد. این روش کاشت مو که امروزه هم برای پیوند مو به کار گرفته می شود روش کاشت مو FUT می نامند. در این روش یک باریکه به شکل نوار از پشت سر به ضخامت یک الی دو سانتی متر و به طول بیست الی بیست و پنج سانتی متر برداشته شده و سپس توسط پزشک فولیکول های مو از آن نوار خارج می شوند. فولیکول های استخراج شده نوار مو، در نواحی مختلف روی سر کاشته می‌ شوند. برای آشنایی بیشتر با این روش می توانید به این لینک مراجعه کنید.

در این روش، که به عنوان اولین تکنیک کاشت مو شناخته شده است، عمل کاشت مو به صورت تهاجمی انجام می شد و قسمت های بخیه شده در پشت سر و گوش ، ریش و یا دیگر قسمت های بدن که از آن ها فولیکول های مو به شکل نواری برای کاشت برداشته می شدند، تا مدت ها خودنمایی می کرد و در اکثر افراد جای زخم و اسکار در این مناطق باقی می ماند.

روش نوین FIT

با پیشرفت علم و ورود به قرن بیست و یکم میلادی کم کم روش FIT یا همان SUT جایگزین روش قدیمی FUT شد و توانست به محبوبیت بالایی میان تکنسین ها و حتی مردم برسد. دلیل این محبوبیت عدم نیاز به برش قسمت نواری از پشت سر و غیر تهاجمی بودن روش FIT بود. این روش به این صورت انجام می شود که مقدار زیادی گِرِفت مو، توسط پزشک متخصص از ناحیه بانک مو در پشت سر برداشته شده و در جلوی سر یا در ناحیه مورد نظر، بدون نیاز به جراحت و خونریزی کاشته می شود.

در این روش بدون ایجاد برش نواری شکل در قسمت هایی که دارای فولیکول های مو قوی هستند، فولیکول ها را از سر جدا کرده و با ایجاد یک حفره کوچک در قسمت های طاس سر جایگذاری می کنند.  در حال حاضر این روش محبوب ترین روش کاشت مو سر در جهان می باشد. برای آشنایی بیشتر با روش FIT می توانید به این لینک مراجعه کنید.

اولین کاشت مو سر در جهان

تصویری بسیار قدیمی از کاشت مو سر به روش FUT. تعداد زیاد پرسنل و تکنسین های کاشت مو در اتاق عمل ، گواه این است که در ان زمان کاشت مو آن هم به روش FUT ، عملی بسیار نادر و ریسک پذیر تلقی می شده و نیازمند تعداد پرسنل بالا بوده است. امروزه عملیات کاشت مو به روش FIT حتی با دو تکنسین نیز قابل انجام است.

تاریخ های سرونوشت ساز در کاشت مو

تاریخ های مهم و سرنوشت سازی که در بروز کاشت مو و پیشرفت آن نقش داشته اند، به شرح زیر است:

  1. در سال1930  اولین پیوند مو توسط پزشک ژاپنی Sasagawa انجام شد.
  2. در سال 1939 متخصص پوست ژاپنی، دکتر اوکادا، تکنیک سال 1930 را توسعه داد.
  3. در سال1959  دکتر نورمن اورنتریش، پزشک آمریکایی در نیویورک قدمی بزرگ در جراحی کاشت مو برداشت.
  4. در دهه 80 و 90 میلادی، پیوند FUT بهبود و تکامل یافت و روش های غیر تهاجمی، جایگزین روش تهاجمی شد.

نتیجه گیری تاریخچه کاشت مو

همانطور که گفتیم کشور ژاپن آغازگر کاشت مو سر در جهان است و به طور کلی تاریخچه اولین کاشت مو سر در جهان به اوایل قرن بیستم و شرق باز می گردد. نطفه ای که در شرق کاشته شد، در غرب یعنی در آمریکا پروبال گرفت و به حالت امروزی خود درآمد. در حال حاضر نیز همچنان مطالعات درباره فولیکول های مو و آینده کاشت مو در جهان برای دستیابی به روش های مدرن تر و راحت تر ادامه دارد.

روش FIT یا SUT مدرن ترین، راحت ترین، بی درد ترین و غیر تهاجمی ترین روش کاشت مو است که انجام آن به تمامی افرادی که از مشکل طاسی رنج برده و قصد انجام کاشت مو سر را دارند پیشنهاد می شود.

کاشت مو در مشهد

تیم کاشت مو فولیمو با بیش از 8 سال تجربه و 1000 کاشت موی موفق به طور تخصصی در شهر مشهد اقدام به انجام کاشت مو به روش مدرن FIT می کند. اگر قصد دارید تا به صورت تضمینی زیبایی موهایتان را به سرتان بازگردانید همین حالا می توانید با شماره تلفن 09155550612 تماس گرفته و با مشاوران تیم کاشت موی ما مکالمه کنید. خوشبختانه مشاوره تلفنی تیم ما کاملا رایگان است و متخصصین ما تلاش خواهند کرد در طول ان به تصمیمی درست درباره درمان طاسی سر شما برسند.

تیم فولیمو را در اینستاگرام دنبال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.