قرص اسپیرونولاکتون و ریزش مو

قرص اسپیرونولاکتون و ریزش مو

سرفصل های مقاله

بررسی قرص اسپیرونولاکتون و ریزش مو

مقدمه

قرص اسپیرونولاکتون (Spironolactone) فقط به منظور درمان ریزش مو تولید نشده است، ولی اگر هورمون های نا متعادل در بدن باعث ریزش مو شوند، می توان از قرص اسپیرونولاکتون یا آلداکتون استفاده کرد. تعدادی از بانوان به علت ترشح بیش از اندازه هورمون مردانه یا همان تستوسترون گرفتار ریزش مو های خود با الگوی مردانه می شوند. این موضوع برای افرادی که دچار این مشکل هستند بسیار آزار دهنده است و قطعاً این افراد در پی راه حل زود بازده می گردند. افرادی که دچار این مشکل هستند بسیار مشتاق اند که ارتباط قرص اسپیرونولاکتون و ریزش مو را بفهمند. اگر شما با این مشکل مواجه شدید تیم تخصصی فولیمو با بهره گیری از متخصصین با تجربه در کلینیک خود در زمینه سلامت مو و زیبایی می توانند به شما کمک کند. در این کلینیک تمامی خدمات مربوط به کاشت مو، مزوتراپی مو، درمان ریزش و… با بهترین امکانات انجام می شود.

قرص اسپیرونولاکتون و ریزش مو

علل ریزش مو

 برای شروع بهتر است دلایل ریزش مو با الگوی زنانه و مردانه را در بانوان، بررسی کنیم. در ریزش مو با الگوی زنانه، مو به مرور زمان شروع به نازک شدن می کند و در قسمت هایی از بالا و یا جلو سر دچار ریزش و خالی شدن می شود، این مدل از ریزش، ریزش  مو آندروژنیک نامیده می شود. این مدل از ریزش مو بعد از یائسگی رخ می دهد و وراثت نقش مهمی در به وجود آمدن آن دارد. به همین دلیل داشتن اطلاعاتی از اسپیرونولاکتون و ریزش مو در بین این افراد بسیار مهم است. در تعدادی از بانوان دلیل ریزش مو افزایش حساسیت بدن به هورمون تستوسترون است. هورمون تستوسترون در حالت عادی به مقدار بسیار کم در بدن بانوان ترشح می شود. یک نمونه از این افراد، خانم هایی هستند که مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک هستند، در این افراد آندروژن و تستوسترون بیشتر از حد معمول ترشح می شود، این افراد هم از موهای زائد در صورت خود رنج می برند و هم ممکن است دچار ریزش مو شوند.

قرص اسپیرونولاکتون و ریزش مو و درمان آن

یکی از نکاتی که باید در نظر داشت این است که قرص اسپیرونولاکتون، مشکل ریزش مو را در آقایان درمان نمی کند. این قرص نمی تواند تاثیری بر ریزش موی بانوانی داشته باشد که علت ریزش مو در این فراد دلایلی چون، استرس، کمبودهای تغذیه و شیمی درمانی است.

 اسپیرونولاکتون و ریزش مو

 قرص اسپیرونولاکتون ادرارآور است و به طور معمول برای درمان کردن فشارخون بالا تجویز می شود، این قرص ادرارآور است اما تفاوت آن به دیگر قرص های ادرارآورها این است که پتاسیم به همراه ادرار از بدن خارج نمی شود. اسپیرونولاکتون میزان ترشح آندروژن ها را کاهش می دهد و باعث پایین آمدن عملکرد این هورمون ها می شود. حتما برای مصرف قرص اسپیرونولاکتون و ریزش مو با پزشک متخصص مشورت کنید. این قرص رشد مجدد مو را نمی تواند تضمین کند، ولی موهایی را که بر اثر این ترشح زیاد این هورمون به صورت نازک در آمده اند، مانند قبل ضخیم می کند.

اثرات قرص اسپیرونولاکتون و ریزش مو

دوز قرص اسپیرونولاکتون

 پزشک ممکن است برای درمان ریزش مو شما دوز 100 تا 200 میلی گرم  از این قرص را تجویز کند. امکان دارد پزشک به شما توصیه کند اسپیرونولاکتون را با 25 میلی گرم در هر روز آغاز کنید و کم کم این دوز را برای شما اضافه کند تا کمتر دچار عوارض این قرص شوید. قرص اسپیرونولاکتون باعث خواب آلودگی می شود، توصیه می شود که آن را قبل از خواب مصرف کنید. این قرص را می توانید بدون غذا استفاده کنید.

مصرف قرص اسپیرونولاکتون و ریزش مو

مثل هر داروی دیگری، قرص اسپیرونولاکتون در کنار فایده ها و اثرات مثبتش، امکان دارد عوارض کمی داشته باشد، در ادامه مطلب به بررسی فواید و مضرات قرص قرص اسپیرونولاکتون تاثیر آن بر ریزش مو می پردازیم.

قرص اسپیرونولاکتون و فواید و مضرات آن

فواید اسپیرونولاکتون

این قرص یکی از آسان ترین راه های درمان ریزش مو است. اگر یک متخصص پوست تشخیص دهد که ریزش مو در یک فرد به دلیل ترشح زیاد آندروژن است و این تشخیص با انجام یک آزمایش خون امکان پذیر است، به احتمال زیاد این قرص را برای شما تجویز کند. شما می توانید از پزشک خود اطلاعات دقیق تری در مورد قرص اسپیرونولاکتون و ریزش مو بدست آورید. این قرص روییدن موی زائد در بدن را کاهش می دهد و از دیگر فواید آن جلوگیری کردن از نازک شدن مو به دلیل ترشح بیش از اندازه هورمون است. این قرص به نسبت دیگر روش های درمان موهای زائد و ریزش مو، قیمت بسیار پایینی دارد. این قرص تداخل دارویی بسیار کمی دارد و این دارو در کنار دیگر دارو ها و روش های درمانی ریزش مو، قابلیت استفاده دارد.

کسب اطلاعات درست و کامل از قرص اسپیرونولاکتون و ریزش مو

عوارض مصرف قرص اسپیرونولاکتون

از عوارض قرص اسپیرونولاکتون می توان به خواب آلودگی، تهوع، اسهال، گیجی، پریود نا منظم، حساسیت پستان ها، افزایش وزن، کاهش میل جنسی، افسردگی، افزایش ضربان قلب، کاهش فشار خون (برای افرادی که در حالت عادی فشار خون پایینی دارند ممکن است دچار غش و ضعف شوند) و خستگی اشاره کرد. این عوارض ممکن است در برخی از افراد دیده شوند بنابراین برای کسب اطلاعات در مورد قرص اسپیرونولاکتون و ریزش مو به طور قطع با یک پزشک مشورت کنید.

ریزش مو راه های درمان بسیاری دارد

جمع بندی

شاید شما در مورد قرص اسپیرونولاکتون و ریزش مو شنیده باشید. بهتر بدانید که استفاده از این قرص یک روش ایمن بوده و در صورت رعایت نکردن نحوه مصرف، می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در افراد شود. شما اگر به ریزش مو یا رویش بیش از حد موی زائد در بدن مبتلا هستید بهتر است برای درمان مشکلات خود اقدام کنید. پیشنهاد ما به شما دریافت مشاوره از گروه تخصصی کاشت مو فولیمو است. شما می توانید با دریافت مشاوره از متخصصین این تیم به درمان مشکلات پوست و مو خود بپردازید. مشاوران این تیم می توانند اطلاعات بسیار کاملی در مورد قرص اسپیرونولاکتون و ریزش مو در اختیار شما قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.