بهترین دوره آموزش کاشت مو با فولیمو در سراسر ایران - 09155550612

ریزش مو و افسردگی و استرس چه ارتباط و نسبتی با یکدیگر دارند؟

استرس و افسردگی و ریزش مو چه ارتباط و نسبتی با یکدیگر دارند؟

در این مقاله نکات زیر را میخوانید

ریزش مو و افسردگی و استرس چه ارتباط و نسبتی با یکدیگر دارند؟

ریزش مو و افسردگی و استرس از مشکلات رایج امروزی است. ریزش مو که در اصطلاح پزشکی آلوپسی گفته می شود، به معنای از دست دادن مو در هر بخشی از بدن به صورت غیر طبیعی و خارج از حد نرمال است. ریزش 50 الی 100 تار مو در روز کاملا طبیعی است. اما ممکن است ریزش مو به دلیل عواملی از حالت طبیعی خارج شده و برای فرد ایجاد مشکل کند.

چه عواملی باعث ریزش مو می شود؟

ریزش مو می تواند عوامل و دلایل متعددی داشته باشد. برخی موقت و گذرا هستند و برخی دیگر به دلایلی خارج از اراده ما اتفاق می افتند و کنترلی روی آن ها نداریم. ارتباط ریزش مو و افسردگی و استرس در این موضوع چشمگیر است. مهمترین و اصلی ترین دلایل ریزش مو شامل این موارد می شود:
⦁ ریزش مو به دلیل استرس روانی و فیزیکی
⦁ ریزش مو به دلیل بیماری ها و یا مصرف دارو
⦁ ریزش مو به دلیل کاهش وزن غیر اصولی
⦁ ریزش مو به دلیل آسیب رساندن به آن با ابزاری مثل اتوی مو یا مواد شیمیایی
⦁ ریزش مو در اثر کشیده شدن بیش از حد مثل محکم بستن مو
⦁ ذیرزش مو به دلیل شیمی درمانی
⦁ ریزش مو پس از بیهوشی و جراحی
⦁ ریزش مو در اثر بالا رفتن سن
⦁ ریزش موی ارثی

ریزش مو و افسردگی و استرس

ریزش مو و افسردگی و استرس

چگونه استرس و افسردگی باعث ریزش مو می شوند؟

زمانی که فرد تحت اضطراب یا استرس شدید قرار می گیرد، بدن شروع به تولید کورتیزول می کند. در نتیجه تغییراتی در سطح آدرنالین و هورمون های تیروئید ایجاد می شود که می توانند به ریزش مو ختم شوند. به همین دلیل در نظر گرفتن سلامت روان می تواند بر سلامت جسم نیز تاثیر بگذارد.

رابطه استرس و افسردگی با ریزش مو
کورتیزول می تواند باعث ریزش و کاهش رشد مو شود. هورمون های استرس زا تاثیر زیادی بر فولیکول های مو می گذارند به همین دلیل استرس زیاد، باعث افتادن در چرخه ریزش مو و افسردگی و استرس و بر هم خوردن چرخه طبیعی مو، که شامل رشد، استراحت و ریزش است می شود. بنابر تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، افراد در رده سنی 20 تا 30 سال استر و افسردگی و ریزش مو را بیشتر از دیگر سنین تجربه می کنند. ریزش مو به دلیل استرس به دو شکل ظاهر می شود.
⦁ کندن مو
⦁ ریزش موی سکه ای

 

ریزش مو ناشی از فشار عصبی

ریزش مو ناشی از فشار عصبی

ریزش مو در اثر فشار عصبی

فشارهای عصبی که هر روز با آن ها مواجه می شوید، باعث افزایش ریزش مو و افسردگی و استرس می شود. فشارهایی مثل یک تصادف کوچک، از دست دادن یکی از عزیزان، خراب شدن یک وسیله و یا پرداخت قبض برق. تجربه استرس و اضطراب برای مدت طولانی، می تواند عوارض شدیدی برای بدن داشته باشد. افسردگی می تواند باعث علائم زیر شود:
⦁ خستگی
⦁ کم شدن انرژی
⦁ خلق و خوی غمگین
⦁ از دست دادن علاقه برای انجام دادن فعالیت های روزمره

تاثیر استرس بر استروژن

در زنان استرس می تواند تعادل هورمون های زنانه را بر هم زند. در این صورت پروژسترون کم شده و بعد از آن ترشح استروژن نیز پایین می آید و چرخه ریزش مو و افسردگی و استرس شروع می شود. پروژسترون باعث تسکین آرامش است و کمتر از استروژن که زمان رشد مو را افزایش می دهد، باعث ریزش مو می شود. کاهش استروژن باعث می شود مدت زمان رشد مو در چرخه طبیعی آن، کاهش یافته و درنتیجه مدن زمان ریزش بیشتر شود.

ریزش مو ممکن است در اثر استرس ایجاد شود

ریزش مو ممکن است در اثر استرس ایجاد شود

تاثیر استرس بر انسولین

استرس می تواند بر میزان ترشح انسولین تاثیر بگذارد. با کم یا زیاد شدن ترشح انسولین، تعادل قند خون که در ریزش مو و افسردگی و استرس موثر است، نیز به هم می خورد. بالا و پایین شدن قند خون، اشتها و میل به خوراکی های شیرین را برمی انگیزاند. در نتیجه رژیم غذایی از کنترل خارج شده و با نرسیدن مواد مغذی به بدن، ریزش مو اتفاق می افتد.

افسردگی چگونه بر ریزش مو تاثیر می گذارد؟

افسردگی حالتی است از پریشانی عاطفی که علائم فیزیکی مانند خلق و خوی ضعیف، کاهش علاقه به فعالیت های روزانه، خستگی، مشکلات گوارشی، درد و … دارد. افسردگی با تاثیر گذاشتن بر هورمون های بدن، باعث نازک شدن تار مو یا ریزش مو می شود.
گرچه ریزش مو و افسردگی و استرس ، یکی نیستند ولی هر کدام می تواند دیگری را موجب شود. گاهی ممکن است ریزش مو به دلیل استفاده از داروهای شیمیایی برای درمان افسردگی باشد. در این صورت با درمان و کنترل افسردگی، ریزش مو نیز تمام خواهد شد.

افسردگی عامل ریزش مو

افسردگی عامل ریزش مو

راه های درمان ریزش موی ناشی از استرس و افسردگی

ریزش مو و افسردگی و استرس مثل دور باطل هستند. تله ای که اگر در آن گیر کنیم، خارج شدن از آن نیاز به کمک متخصص دارد. وقتی تحت استرس قرار می گیرید، با کم شدن سطح استروژن، دچار ریزش مو می شوید. دیدن حجم موهایی که می ریزند شما را بیشتر افسرده می کند و استرس بیشتری می گیرید. افزایش سطح استرس و افسردگی، باعث ریزش موی بیشتر و در نهایت همینطور در این چرخه ریزش مو و افسردگی و استرس گیر می کنید.
در صورتی که ریزش مو در اثر استرس به وجود آمده باشد، بهترین راه برای رفع آن، از بین بردن عوامل استرس زا، کنترل و کاهش استرس است. ریزش مویی که در اثر استرس ایجاد شده است، با کنترل استرس، علاوه بر رفع شدن ریزش، تارهای مو دوباره رشد خواهند کرد.
برای کنترل برخی از استرس ها می توانید به راحتی آن ها را از بین ببرید. به عنوان مثال با کنترل قند خون، ترشح انسولین و درنتیجه استرس خود را کنترل می کنید و از چرخه ریزش مو و افسردگی و استرس خارج شوید. اما در برخی موارد مثل استرسی که در اثر کنکور یا شغل جدید به وجود آمده اند را نمی توان با حذف کنکور یا استغفاء حل کرد. به همین دلیل بهتر است با روش هایی مثل مدیتیشن، ورزش و یا تغییر دادن دیدگاه خود، استرس را کنترل کنید.

ریزش 50 تا 100 تار مو در روز طبیعی است

ریزش 50 تا 100 تار مو در روز طبیعی است

برای درمان ریزش مو و افسردگی و استرس چه کنیم؟

گاهی راه درمان استرس، راحت تر از آن چیزی است که فکر می کنید. گاهی به تنهایی از پس آن برنخواهید آمد و نیاز دارید با یک متخصص مشورت کنید. به طور کلی برای رها شدن از استرس و افسردگی، موارد زیر را در برنامه خود قرار دهید:
⦁ ورزش و فعالیت هایی که کمی سنگین هستند.
⦁ خودتان را به کاری مشغول کنید و اجازه ندهید زمان زیادی بیکار بمانید.
⦁ ملاقات با دوستان و نزدیکان و انجام فعالیت های آرامش بخش مثل یوگا و مدتیشن
⦁ نوشتن در مورد احساسات و افکار خوب و بد و تخلیه احساسات منفی

 

ریزش مو و افسردگی و استرس

ریزش مو و افسردگی و استرس

 

چگونه از ریزش مو ناشی از استرس و افسردگی جلوگیری کنیم؟

بهترین روش برای جلوگیری از ریزش مو، کنترل و مدیریت استرس و افسردگی است. کاملا بی معنی و غیر ممکن است، اگر بگوییم اجازه ندهید تحت هر شرایطی دچار استرس شوید. هر فردی در هر موقعیت و شرایطی باشد، می تواند استرس و افسردگی را تجربه کند. بهتر است نشانه های آن ها را بشناسیم تا بتوانیم به موقع آن ها را کنترل کنیم و درگیر ریزش مو و افسردگی و استرس نشویم. در صورت مشاهده این علائم، به خصوص داشتن چند علامت به صورت همزمان به پزشک مراجعه کنید و در رابطه با عوامل ایجاد کننده آن ها صحبت کنید.
⦁ خستگی
⦁ مشکلات خواب
⦁ بی قرار بودن
⦁ عصبی بودن
⦁ مشکلات مربوط به حافظه و تمرکز
⦁ تغییر وزن
⦁ شکننده شدن مو و ناخن
⦁ خشک یا نازک شدن مو
⦁ ضعف های عضلانی
⦁ پوسته شدن پوست
⦁ پیدا شدن لکه های خارش دار روی پوست

ارتباط ریزش مو و افسردگی و استرس

ارتباط ریزش مو و افسردگی و استرس

کلام آخر
در صورتی که ریزش مو در اثر عواملی باشد که راهی برای درمان ندارد مثل عوامل ژنتیکی و یا بالا رفتن سن و همچنین زمانی که ریزش مو بسیار زیاد است و باعث استرس بیشتر می شود، به صورتی که راه های پزشکی نمی تواند مشکل شما را حل کند، می توانید از روش کاشت مو استفاده کنید. این روش به شما موهای دائمی می دهد که می تواند مانع استرس بیشتر و افسردگی شود.

 

مقالات مرتبط:

ما را در اینستاگرام دنیال کنید.

فولیمو
فولیمو

دوره آموزش کاشت مو با بهترین کلینیک کاشت مو مشهد

راه های ارتباطی

دوره های آموزشی فولیمو

آخرین مقالات

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =