آیا تاثیر اعتیاد بر ریزش مو واقعیت دارد؟

تاثیر اعتیاد بر ریزش مو سر
سرفصل های مقاله

اعتیاد یکی از مولفه های مهمی می باشد که همواره بر وضعیت جسمی افراد تاثیرگذار است. به همین خاطر وقتی کسی درگیر این مسئله است این سوال وجود دارد که تغییرات جسمانی و ظاهری او به دلیل اعتیاد است یا خیر. تاثیر اعتیاد بر ریزش مو نیز به همین خاطر مورد توجه می باشد.

سوال های بسیاری پیرامون این موضوع وجود دارد که آیا اعتیاد باعث ریزش مو می شود؟ آیا کسانی که تریاک مصرف می کنند موهای پرپشت تری دارند؟ تاثیر اعتیاد بر ریزش مو مثبت است یا منفی؟ تایید و رد هر کدام از این موارد تنها در صورتی ممکن است که اطلاعات لازم پیرامون آنها را داشته باشید.

تاثیر اعتیاد بر ریزش مو چه ارتباطی با انواع مواد مخدر دارد؟

مواد دارای تنوع بالایی هستند و هر کدام از این انواع تاثیر متفاوتی بر وضعیت رویش مو دارند. در مرحله اول باید بدانید که دو نوع مواد وجود دارد. دسته اول مواد محرک هستند مانند شیشه و کریستال و دسته دوم مواد مخدر هستند مانند تریاک و شیره. بنابراین تاثیر اعتیاد بسته به این است که چه نوع موادی مصرف می کنند.

تاثیر مواد محرک بر رشد مو

دسته اول که مواد محرک هستند دارای تاثیرات مخربی بر سلامت جسمانی فرد هستند. به همین خاطر است که عوارض و تاثیرات منفی آنها برای اکثر افراد آشنا است. این مواد به صورت عمده روی دستگاه گوارش و سطح هوشیاری فرد تاثیر می گذارند.

تاثیر این مواد محرک روی ذهن و هوشیاری فرد به مرور زمان باعث زوال ذهنی می شود. از سویی گفته شد که این مواد روی دستگاه گوارش فرد تاثیر می گذارند. تاثیر اعتیاد بر ریزش مو در مورد مواد محرک نیز در همین قسمت است. اختلال در عملکرد دستگاه گوارش باعث می شود تا جذب مواد مغذی و لازم با مشکل رو به رو شود. بدین صورت که بدن نمی تواند موادی که برای رشد، تنظیم و پایداری وضعیت فرد به آن نیاز دارد را دریافت کند.

تاثیر مواد اعتیادآور بر رشد مو

حال شاید با خود بگویید تکلیف ویتامین ها و مواد غذایی مکمل چه می شود. از آنجا که گفته شد این مواد تاثیری منفی در بعد ذهنی دارند، فرد را نسبت به مواد مکمل غذایی نیز بی توجه می کنند. با ترکیب این دو بعد، تاثیر اعتیاد با مصرف مواد محرک مشخص می شود. فرد مواد مغذی و ویتامین های لازم را دریافت نمی کند و موهای او آسیب می بیند.

حتما می دانید که رشد مو و کیفیت تارهای مو به میزان دریافت ویتامین و مواد غذایی مفید بستگی دارد. اگر بدن شما نتواند به مقدار لازم و کافی این مواد را دریافت کند، نه تنها عملکرد سیستم های حیاتی بدن، که عملکرد رشد مو نیز دچار اختلال می شود. تاثیر اعتیاد در مورد کریستال و شیشه به طور قطع منفی است.

تاثیر مواد مخدر بر رشد مو

حال، یک دسته مواد دیگر باقی می ماند که مواد مخدر هستند. در مورد این مواد و تریاک قضیه کمی متفاوت است. تریاک با تاثیری که در وضعیت فرد می گذارد باعث رشد موهای پر پشت و خوش حالت می شود. شاید برایتان جای تعجب باشد که چگونه تاثیر اعتیاد بر ریزش مو در مورد مصرف مواد مخدر می تواند مثبت باشد. برای توضیح این تاثیرگذاری مثبت باید چند نکته را بدانید.

ابتدا اینکه با مصرف تریاک سلول های جنسی فرد دچار تغییر می شوند. به این صورت که میزان تولید تستوسترون کم می شود و این مسئله ریزش مو را به مراتب کاهش می دهد. همچنین تریاک روی تیروئید فرد نیز تاثیر دارد. مصرف تریاک باعث می شود تا هورمون های تولیدکننده تیروئید کمتر شوند. در نتیجه تاثیر اعتیاد روی ریزش مو با تغییر وضعیت تیروئید و سلول های جنسی توضیح داده می شود. مصرف مواد مخدری مانند تریاک محرک هایی که باعث ریزش مو می شوند را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد.

البته یک دلیل دیگر نیز برای تاثیر اعتیاد بر ریزش مو مطرح شده است. مصرف این مواد، عروق خونی سر را بزرگ تر می کند و در نتیجه جریان خون در سر بیشتر می شود. افزایش جریان خون باعث می شود تا دریافت مواد لازم توسط سلول های سر بهتر شود. مجموع این عوامل در کنار هم باعث می شود که شما شاهد موهایی پر پشت و سالم باشید.

آیا مصرف تریاک برای رشد مو پیشنهاد می شود؟

درست است که در بالا توضیح دادیم با وجود تاثیر منفی مواد محرک، مواد مخدر مانند تریاک تاثیر مثبت در رشد مو دارند اما همچنان آسیب زا هستند. حتی با وجود تاثیری مثبت، مجموع تاثیرات منفی و عوارض مصرف آن به حدی زیاد است که به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود. یک ماده آسیب زا، آسیب زا باقی می ماند حتی اگر در میان هزاران تاثیر مصرف آن بر بدن، یکی مثبت باشد. شما برای جلوگیری از ریزش مو نباید سراغ تریاک بروید. تاثیر اعتیاد بر ریزش مو در مورد تریاک شاید مثبت باشد اما در بلند مدت با آسیب به بخش های دیگر بدن شما، این تاثیر مثبت نیز از بین می رود. اگر برای شما از ریز مو یا کم پشت بودن مو خود رنج میبرید ، میتوانید برای کاشت مو به فولیمو مراجعه کنید.

گل، علف و ماری جوانا تاثیری در ریزش مو دارند؟

این دسته مواد به تازگی میان افراد مصرف می شوند و گونه جدایی را تشکیل داده اند. این مواد از مشتقات شاهدانه هستند. شاهدانه و مشتقات آن باعث کاهش آب در بدن می شوند. این کمبود آب بر فولیکول های بدن تاثیر می گذارد و به مرور زمان باعث ریزش مو می شود.

تاثیر اعتیاد بر ریزش مو برای مصرف سیگار و قلیان به چه صورت است؟

مصرف سیگار و قلیان باعث می شود تا نیکوتین وارد جریان خون شود. همچنین دود آنها باعث خفگی مو و کاهش اکسیژن می شود که کم شدن سطح اکسیژن باعث ریزش مو خواهد شد.

سخن پایانی

تاثیر اعتیاد بر ریزش مو همواره منفی بوده است. در بلند مدت مصرف هرگونه مواد مخدر تاثیراتی منفی بر سلامت بدن شما خواهد داشت. اختلال در عملکرد اعضای بدن شما به مرور زمان تاثیرات خود را در قالب کمبود اکسیژن و عدم دریافت مواد مغذی روی رشد مو خواهد گذاشت. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاثیر مواد مخدر بر رشد و ریزش مو، با ما در ارتباط باشید.

مقاله پیشنهادی:

فولیمو
فولیمو

دوره آموزش کاشت مو با بهترین کلینیک کاشت مو مشهد

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.